1919 - Denmark1000 - Cover - 68, 71
5 øre (4) og 20 øre (2) Chr. X på 60 øre frankeret anbefalet ekspresbrev fra Kjøbenhavn d. 9.4.1919 til Basel, Schweiz. Hvid ekspresetiket I.Form. No. 28.
Lot: 308132
Lot: 308132
2 øre, 4 øre (5) Bølgelinie og 20 øre H. C. Andersen på anbefalet fortrykt kuvert "med Rytter fra Sct. Knuds Gilde i Kalundborg" (overstreget) annulleret med særstempel Danmark * Det Rullende Postkontor * d. 21.6.1936 til Valby. Påsat Rec.-etiket Kalundborg. På bagsiden påskrevet "Med Rytter kan kun sendes almindelige Breve" og stemplet Kalundborg Postkontor. Sjældent anbefalet brev fra det Rullende Postkontor, i sommeren 1936 blev der kun afsendt 102 anbefalede breve fra de 40 byer som blev besøgt.
Lot: 308326
7 øre Chr. X helsagsafklip (2) anvendt som frankering på brev fra Holbæk d. 6.6.1919 til Neksø, Bornholm.
Lot: 308325
"Det forenede Dampskibsselskab's Lystrejser til Norge med Skandinavien Amerika Linies Skibe 1905". 24 sider illustreret hæfte, samt Fartplan for Skandinavien-Amerika Liniens skibe mellem Kjøbenhavn, Christiania og Christiansand.
Lot: 308210
Blandingsfrankeret spansk brev fra Madrid (utydelig dato) til Aarhus, Danmark. Stor blå etiket "Toldpligtig i Danmark". Åbnet af Aarhus Toldsted og returneret via Returpostkontoret.
Lot: 308151
5 øre Chr. X og 3 øre helsagsafklip (2) på underfrankeret brev fra Kjøbenhavn d. 25.4.1915 til kaptajn ombord på M/S "Chumpon" i Göteborg, Sverige. Påsat grøn Lösen etiket og 5 öre Gustaf (par) stemplet Göteborg d. 26.4.1915.
Lot: 308330
4 øre Bølgelinie, 15 øre Chr. X (par) og 100 øre Fr. VIII (par) på 234 øre frankeret internationalt adressekort for ekspres ilpakke fra Kjøbenhavn d. 18.6.1914 via Berlin-Warnemünde og Basel til Davos, Schweiz.
Lot: 308173
"Benyt GIRO". Lille illustreret reklamehæfte udgivet af Post- og Telegrafvæsenet i juni 1938. 8 sider.
Lot: 308167
90 öre Posthorn med perfin "A.H." på adressekort for pakke fra firma Algot Holmberg & Son i Norrköping d. 17.4.1928 til Leksboda.
Lot: 308065
1d og 4d Victoria på anbefalet sørgebrev annulleret med duplex Glasgow/"159" d. 12.11.1874 og sidestemplet Sauchiehall Street R.O. d. 12.11.1874 til Edinburgh.
Lot: 308332
Landkort fra Generaldirektoratet for Statsbanerne 1932 med forslag til nedlægning af banestrækningerne Tørsbøl-Padborg og Vester-Sottrup-Skelde, samt anlæg af en normalsporet jernbane fra Sønderborg til Mommark.
Lot: 308155
8 øre Tofarvet på brev fra Kjøbenhavn d. 7.7. (1890'erne) via Thorshavn til Bø på Vaagø. På bagsiden lapidar transitstempel fra Thorshavn.
Lot: 306970
35 øre (2) og 75 øre Chr. X på anbefalet brev fra Thorshavn d. 14.5.1947 til Centreville, USA. Påsat britisk fremstillet provisorisk rek.-etiket THORSHAVN No. 0532.
Lot: 308208
Dansk Røde Kors formularbrev med meddelelse fra Skellebjerg d. 28.11.1940 til Stratmore, Canada. Returneret med svar dateret d. 20.2.1941. Forskellige Røde Kors stempler fra både København og Genéve, samt britisk censur. Udstendt i 20 øre posthusfranko frankeret rudekuvert fra Dansk Røde Kors i København d. 23.5.1941 til Skellebjerg.
Lot: 308334
1863. Ufrankeret brev med rammestempel "PORTO" og på bagsiden stemplet Kronstadt d. 8.7.1863 via tysk bureau Eydkuhnen - Bromberg d. 23.7.1863 og K.D.O.P.A. Hamburg d. 24.7.1863 til Kjøbenhavn, Danmark. Rødt rammestempel "Aus Russland" og menge portopåtegninger.
Lot: 308335
Norsk 35 øre Haakon 85 år, samt dansk 5 øre Bølgelinie og 25 øre Fr. IX, på blandingsfrankeret søndagsbrev fra Oslo d. 21.9.1957 til Hellerup, Danmark.
Lot: 308331
5 øre Chr. X på julekort 1914 annulleret med stjernestempel HÆSTRUP til Stege.
Lot: 308295
Engelsk 1d George VI på brevkort ("Arandora Star", Blue Star Line) fra turistfart til Svalbard annulleret med norsk stempel i Hammerfest d. 20.7.1938 og sidestemplet "Paquebot" til Nord Irland. Svagt skibsstempel "Arandora Star" 20.7.1938 Posted on the high seas. Skibet blev under krigen udrustet som troppetransportskib og blev sænket af tysk ubåd U47 udfor Irland d. 2.6.1940 på rejse fra England til Canada med bl.a. tyske og italienske krigsfanger. Ved forliset omkom 865 mennesker.
Lot: 308329
½d (par) og 1½d George VI på brev fra Liverpool d. 2.4.1939 til sømand ombord på S/S "Ionic Star", Tenerife, Kanariske øer. Eftersendt til Blue Star Line i London med stempel "Not Calling at Tenerife, C. Is.". Lokal spansk borgerkrigscensur fra Santa Cruz de Tenerife. S/S "Ionic Star" forliste kort efter på rejse fra Sydamerika til Liverpool, hvor skibet løb på grund d. 17.10.1939 ved Formby Point nær Mersey Bar Fyrskib og blev vrag.
Lot: 308333
1 øre Bølgelinie, 4/8 øre og 15/24 øre Provisorium på brev fra Svendborg d. 13.6.1907 til Leith, Scotland. Ank.stemplet i Edinburgh d. 15.6.1907.
Lot: 308328
50 pen. Løve i parstykke og 2-sproget "Turistföreningen Finland" mærket på brevkort fra Helsingfors d. 22.12.1921 til København, Danmark.
Lot: 308327