1917 - Denmark6760 - Cover - SK 1525
3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort dateret på Mandø annulleret med stjernestempel VESTER VEDSTED og sidestemplet brotype IIIb Ribe d. 19.1.1917 til Seem skole pr. Ribe.
Lot: 308292
Lot: 308292
"På Bornholm 1957", Rejsefører med 14 specialkort. 80 sider + kort.
Lot: 308148
Postbeviis fra Næstved Postkontor for afsendelse af værdibrev fra Karrebækstorp d. 18.7.1868 til Kjøge. Mindre skader.
Lot: 308138
15 øre Karavel på skibsbrev fra Fuglefjord annulleret med norsk maskinstempel i Bergen d. 31.7.1928 og sidestemplet "Paquebot" til Fredtun pr. Bergen, Norge.
Lot: 306709
Magasin du Nord. 15 øre firmafranko på lokalbrev i København 1951, postkvittering 1945 og fortrykt kuvert med nota, samt "Books of the Month" august 1952.
Lot: 308205
1826. Fortrykt kvittering fra Tønder Postkontor d. 15.3.1826 for indlevering af forsendelse.
Lot: 308169
5 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med stjernestempel FJELLEBROEN og sidestemplet Vester-Skjerninge d. 13.11.1912 til Seem skole pr. Ribe.
Lot: 308296
16 sk. Krone/Scepter på BREVFORSIDE af værdibrev annulleret med nr.stempel "35" og sidestemplet antiqua Kjøge d. 27.3.186x til Karrebækstorp pr. Næstved. Rammestempel "Talt" og påskrevet "3" med rød rødkridt.
Lot: 308206
5 øre Fr. VIII på brevkort (Gl. Vraa herregård) annulleret med stjernestempel GJERUM og sidestemplet Frederikshavn d. 4.3.1912 til Øster Vraa.
Lot: 308290
10 øre og 40 øre Chr. X på adressebrev for pakke fra Kjøbenhavn d. 23.4.1919 til Faksinge Sanatorium pr. Præstø.
Lot: 306873
370 øre firmafranko på rudekuvert opfrankeret med 5 øre Bølgelinie annulleret København d. 29.12.1992. 5 øre Bølgelinie blev udgivet til netop dette formål, hvor mange firmafrankomaskiner var fremstillet med fastindstilling "0" og derfor ikke kunne indstilles til taksten 375 øre. Rift.
Lot: 308228
25 øre Karavel (3) og 10 øre Gebyr (par) på lokalt anbefalet ekspresbrev fra København 21 d. 14.11.1935 til København F.
Lot: 308190
65 øre Fr. IX single på lokalt anbefalet brev i København d. 9.10.1956. Lodret fold.
Lot: 308229
5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel SELDE og sidestemplet Roslev d. 3.11.1911 til Skive.
Lot: 308300
25+5 øre Jutlandia på brevkort annulleret med turiststempel Kjellerup d. 2.8.1952 til København.
Lot: 308239
60 øre og 70 øre Chr. X med perfin "HP" på internationalt adressekort for pakke fra firma Holger Petersen annulleret Kjøbenhavn 8 d. 26.1.1926 til Oslo, Norge.
Lot: 306827
5 øre Fr. VIII på brevkort fra Hadsten d. 22.8.1911 til Volk Mølle. Ank.stemplet med brotype Ia Volk Mølle d. 22.8.1911.
Lot: 308215
5 pfg. Germanis på brevkort (Danske Folkedanse) annulleret med bureaustempel Tondern - Hvidding Bahnpost Zug 1225 d. 23.5.1904 til Flensburg.
Lot: 306031
10 øre 1000 års udg. (3), 50 øre Fr. IX og 60 øre Nordens Dag på 140 øre frankeret luftpostbrev fra København d. 15.8.1957 til New York, USA.
Lot: 308238
400 reis i parstykke på anbefalet brev fra Sao Paulo d. 22.10.1926 til Hamburg, Tyskland. Påsat tysk rec.-etiket "Vom Ausland über Hamburg 1".
Lot: 308185
5 øre korrespondancekort (FORSIDE) opfrankeret med 5 øre Våben stemplet Esbjerg d. 1.6.1903 til København. Iflg. indhold sendt fra Kanonbaaden "Grønsund" under ophold i Esbjerg.
Lot: 308243