1957 - Denmark5994 - Cover - 318, 320
10 øre Bølgelinie, 20 øre Fr. IX og Julemærke 1957 på brev annulleret med pr.-stempel Bjerreby pr. Svendborg d. 27.12.1957 til Gislev.
Lot: 306444
Lot: 306444
5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel JERSLEV. JYLLAND og sidestemplet Brønderslev d. 6.10.1909 til Øster Vraa.
Lot: 308297
20 øre Chr. X på brev annulleret med brotype IIa Corinth d. 23.2.1923 til København.
Lot: 308214
Skrivelse fra Jernbanepostkontor 2 d. 28.6.1948 vedr. optælling af posemærker pr. turnus. Besvaret af pakmesterformand og stemplet Sønderborg - Tønder sn1 T.419 d. 28.8.1948.
Lot: 308149
Ufrankeret brev med TMS "Transport '88 5.-8. maj 1988 Messecenter Herning"/Herning d. 22.3.1988 til København. Returneret med stempel: Modtagelse nægtet / Portoafdelingen / Købmagergades Postkontor. Bagklap mgl.
Lot: 306425
3,50 kr. Turistmål på skibsbrev annulleret Sydvestjyllands Postcenter d. 1.9.1991 og sidestemplet "Harwich - Esbjerg / Dana Anglia / Scandinavian Seaways" d. 31.8.1991 til Bagsværd.
Lot: 308237
2 kr. Margrethe på julekort annulleret ved ankomst af landpost med trodat-stempel Bording Posteksp. (LP) d. 27.12.1982 til Søbjerg pr. Bording.
Lot: 306410
10 øre Gustaf med perfin "B.E." på brevkort fra firma Bröderna Edstrand i Malmö d. 29.12.1919 til Jönköping. 2 arkivhuller.
Lot: 306019
Uadresseret filatelistisk kuvert med mystisk ungarsk provisorisk lokal udg. stemplet Boros Sebes d. 22.7.1919.
Lot: 308162
10 øre Genforening annulleret med liniestempel Skive d. 5.1.1921 på Attest for Indkøb af Frigørelsesmidler m.v.
Lot: 306740
5 aur Torsk, 10 aur, 12 aur og 25 aur Sild på lille filatelistisk skibsbrev annulleret med dansk skibsstempel København OMK 1 / "Fra Island" d. 28.6.1950 til Trelleborg, Sverige.
Lot: 308253
Ufrankeret krigsfange-foldebrev fra civil interneret i Dachau dateret d. 7.11.1946 til München. Violet censurstempel "CENSOR-14" og udtakseret i 36 pfg. tysk porto.
Lot: 308164
7½ pfg. Germania på lokalt brevkort annulleret Tondern **b d. 22.11.1918.
Lot: 308255
5 øre Bølgelinie og 20 øre Chr. X (3) med perfin "Bz" på 65 øre frankeret værdibrev fra firma Bergenholz i København d. 20.2.1928 til Oslo, Norge.
Lot: 308158
"Sorø Amtstidende", 36. Aarg. No. 81 d. 27.5.1850. Lille avis på 4 sider.
Lot: 308180
50 cts. Isabel single på brev fra Bilbao d. 29.1.1938 til Berlin, Tyskland. Lokal spansk censur fra Vizcaya.
Lot: 308115
5 øre Chr. X annulleret med liniestempel Thisted d. 22.5.1920 på Attest for Indkøb af Frigørelsesmidler m.v.
Lot: 308077
7 øre Bølgelinie på tryksag fra København d. 3.6.1935 fra Brugg, Schweiz.
Lot: 308227
90 øre Margrethe på brev annulleret med TMS "Haslev skolebyen i det grønne"/Haslev d. 9.12.1974 til Bording. Påsat lignende mærkat "Skolebyen i det grønne - Haslev".
Lot: 308246
35 øre Karavel og 1 kr. Chr. X (2) på 235 øre frankeret værdibrev fra København d. 21.3.1934 til Hamburg, Tyskland.
Lot: 308153
30 øre 1000 års udg. på underfrankeret brev annulleret med håndrullestempel København K d. 17.9.1957 til Ringkjøbing. Udtakseret i porto 20 øre Portomærke stemplet Ringkøbing d. 18.9.1957 og returneret som modtagelse nægtet. Åbnet af Returpostkontoret og returneret med nyt portomærke annulleret med håndrullestempel ved København K. På bagsiden stemplet "Indgået beskadiget / Købmagergades Postkontor / København K." og lukket med papir lukkeoblat fra Købmagergades Postkontor.
Lot: 308172