1928 - Denmark7881 - Cover - SK 1342
10 øre Bølgelinie (defekt) på julekort dateret d. 22.12.1928 annulleret med stjernestempel TISE til Skive. Stjernestempel anvendt ca. 4 år senere end angivet i Skilling.
Lot: 308305
Lot: 308305
5 øre Chr. X på Attest for Indkøb af Frigørelsesmidler m.v. annulleret med brotype IIb Ølstykke d. 14.6.1920.
Lot: 306743
10 øre Bølgelinie og 6,50 kr. Reformationen i fireblok på anbefalet brev annulleret med brotype Vh postsparestempel København 35 d. 25.3.1988 til Vordingborg. Stemplet graveret i 1971 og registreret benyttet 1990-1991 jf. Skilling.
Lot: 308168
5 øre Bølgelinie på spørgedel af dobbelt brevkort fra Dansk-Engelsk Rekruteringskontor, Vesterport stemplet København d. 25.10.1945 til Glostrup.
Lot: 308361
British ½d og 2½d Elizabeth på filatelistisk skibsbrev annulleret med sjældent TMS "Paquebot"/København K. 3 d. 7.7.1972 til Knaphill, England. Privat skibsstempel fra S/S "Chusan". Stemplet kendes kun filatelistisk anvendt.
Lot: 308460
25 öre Nobel på illustreret SAS flyvningskuvert Kiruna-Bardufoss-Kirkenes stemplet Kiruna d. 2.6.1963 til Kirkenes, Norge. Ank.stemplet Kirkenes d. 2.6.1963.
Lot: 308342
Ufrankeret feltpost korrespondancekort med udslevet stempel K.D. Feldpostamt d. 2.2.1917. Sendt fra Flieger ved Flieger Artillerie Abteilung 230, Deutsche Feldpost 657 med tydeligt briefstempel.
Lot: 308454
3 kr. Tre Kroner single på international postanvisning fra Malmö d. 21.9.1971 til England.
Lot: 308526
5 pfg. Ciffer i parstykke på frankeret tjenestebrev stemplet Tondern d. 21.6.1881 til List pr. Keitum på Sylt.
Lot: 308184
30 cts. Isabel på brev annulleret med svagt stempel .... / (Pontevedra) d. 27.2.1938 via Vigo-Cambio (Pontevedra) d. 1.3.1938 til Buenes Aires, Argentina. Lokal spansk censur fra Lalin (?).
Lot: 306770
Fortrykt adviskort fra Postvæsenets Salgskontor vedr. 20 øre DDL udg. frankeret med 20 øre DDL og anvendt som FDC-kort lokalt i København d. 29.10.1943.
Lot: 308467
5 öre helsagsbrevkort fra Råda annulleret med bureaustempel Filipst. - Munkfors B. d. 17.4.1896 til Lofstrand.
Lot: 308336
40 øre Birkeland på brevkort (Udsigt fra højbroen) fra Frederikstad d. 13.6.1967 til Huddinge, Sverige.
Lot: 308529
6 öre helsagsbrevkort stemplet Rejmyra d. 17.4.1882 til Norrköping. Nålehuller.
Lot: 308520
Militärbrev stemplet Fältpost 120 d. 11.3.1943 til Upsala. Fra soldat ved fältpost 42719 med bortklippet svarmærke.
Lot: 308514
Tysk 10 pfg. svardel af dobbelt helsagsbrevkort opfrankeret med norsk 35 øre annulleret med sejlende bureaustempel Motorferja "Geiranger" * d. 9.7.1962 til Düsseldorf, Tyskland. Stempel benyttet på ruten Valldal-Geiranger. Fold.
Lot: 308439
3 øre Bølgelinie på lokalt julekort (Nisse og snemand. A. Vincent serie 61/1) annulleret med stjernestempel HEM og sidestemplet Skive d. 1.1.1915 til Skive.
Lot: 308299
10 øre Bølgelinie (3) og 15 øre Chr. X på retur Indkasserings-Postanvisning fra Thorshavn d. 1.7.1927 til Oyrareingir
Lot: 306467
5 øre Bølgelinie i parstykke på brevkort annulleret med udslebet stjernestempel VEMMETOFTE og sidestemplet Fakse d. 4.4.1940 til Aarhus.
Lot: 306667
30 øre Fr. IX på brevkort (DFDS færgen M/S "Kronprinsesse Ingrid" og vikingeskibet "Hugin") annulleret med norsk stempel i Oslo d. 1.9.1951 og sidestemplet "Paquebot" til Kgs. Lyngby, Danmark.
Lot: 308423
5 øre Chr. X på brevkort (Badehotel, Skagen) annulleret med stjernestempel JERSLEV og sidestemplet Brønderslev d. 6.10.19151 til Thorshøj.
Lot: 308294