1920 - Slesvig6230 - Cover - DAKA 143.06
10 øre 1. Zone helsagsbrevkort annulleret med brotype IIb Røde Kro sn2 d. 8.7.1920 til Lübeck, Tyskland.
Lot: 316354
Lot: 316354
5 cents frankeret brev fra Morristown d. 12.1.1942 til København, Danmark. Åbnet af amerikansk censur og returneret med stempel Service Suspended og indlagt meddelelse Form OC-12 vedr. mulighed for forsendelse via Røde Kors.
Lot: 316492
Ufrankeret interneret brevkort med tysk marinestempel Kais. Deutsche Marineschiffspost No. 88 d. 20.8.1917 til München, Tyskland. Rødt tysk censurstempel og ovalt violet norsk censurstempel Kontrolleret I1. Sendt fra sømand ombord på den internerede tyske hjælpekrydser SMH "Berlin" i Hommelvik.
Lot: 316322
4 sk. 1858 udg. på dampsskibsbrev annulleret med nr.stempel “1” og sidestemplet Kjøbenhavn d. 7.11. ca. 1858, samt håndskrevet bynavn "Wedbek" til Randers.
Lot: 316493
Ufrankeret postsag fra Seydisfjördur d. 23.12.1916 til København, Danmark Ank.stemplet Kjøbenhavn d. 2.1.1917 og sidestemplet "Fra Island". Uden tegn på censur.
Lot: 316372
5 øre Chr. IX i parstykke på fortrykt kuvert fra Haastrup Andelsmejeri annulleret med stjernestempel HAASTRUP og sidestemplet bureau Odense - Faaborg T.42 d. 18.1.1907 til Kjøbenhavn. Smukt brev med stempel som kun kendes anvendt i ca. ½ år.
Lot: 316226
15 øre Karavel (2) på brev fra Esbjerg d. 4.4.1940 til sømand, Villy B. Lauridsen, ombord på M/S “America” via ØK i København - eftersendt til London, England. Returneret med 2 forskellige stempler “DÉCÉDÉ” (død) og New York d. 11.12.1940. Britisk censur. M/S "Amerika" blev sænket i Atlanten i 1943. Omstændighederne vedr. Villy B. Lauridsen's død i 1940 er ukendt.
Lot: 316502
10 p. Ciffer, 35 p. Tallinn (par), 70 p. Måge og 1 mk. Vikinge skib, samt trekantet 5 mk. Luftpost, på særligt anbefalet is-luftpostbrev med liniestempel "Öhupostiga" fra Tallinn d. 13.4.1920 til Zürich, Schweiz. Luftpost tillæg var 5 mk., men det er tvivlsom om brevet er luftbefordret, da isen brød allerede d. 16.3.1920 og skibsforbindelse via Finland kunne genoptages.
Lot: 316097
1865. Ufrankeret portobrev fra firma George Nunes & Co. påskrevet "pr. Pluto" sendt via det britiske postkontor på ST. Thomas d. 28.3.1865 via London til Reims, Frankrig. Rammestempel "G.B. 1f60c", samt Angl. Amb. Calais og ank.stemplet i Reims d. 15.4.1865. Fuldt indhold
Lot: 316385
1 kr. Chr. X single på luftpostbrev fra Randers d. 16.11.1945 til dansk officer, Capt. Mogens Steincke, ved B.M.A. (M) i Singapore, Malaya - eftersendt til Teluk Anson. Rødt luftpost stempel "O.A.T." (Onward Air Transmission) fra London.
Lot: 316488
Ufrankeret feltpostbrev stemplet Feldpost b d. 18.5.1942 til Fredericia, Danmark - eftersendt med stempel Fredericia d. 2.6.1942. Sendt fra soldat ved feldpost nr. 26331 (= Regimentsstab Artillerie-Regiment 218) på Østfronten. Afdelingen var i jan. 1942 stationeret i Danmark. Åbnet af tysk censur i Hamburg.
Lot: 316512
½ anna helsagsbrevkort opfrankeret med ½ anna stemplet Zanzibar d. 17.2.1901 til København, Danmark. Uden meddelelse på bagsiden.
Lot: 314615
Amerikansk 2 cents Washington på billedsiden af brevkort fra Brooklyn d. 4.4.1919 til Reykjavik, Island. Violet amerikansk censur Passed by Censor 165 **.
Lot: 316378
1 kr. Isbjørn single på anbefalet brev annulleret Ivigtut d. 8.4.1939 til Aarhus, Danmark. Ank.stemplet d. 2.5.1939.
Lot: 316340
37 c., 47 c. og 52 c. Pegasus luftpost udg. på Condor luftpostkuvert sendt som anbefalet luftpost med modtagelsesbevis "A.R." fra Montevideo d. 17.11.1936 til Hamburg, Tyskland.
Lot: 314592
10 pfg. Adler på brev annulleret Hadersleben 2. d. 8.7.1887 til Woyens.
Lot: 314744
4 sk. 1854 udg. på brev med postforskud fra Brødrene Berling annulleret med nr.stempel "1" og sidestempletr antiqua Kjøbenhavn d. 13.7.1955 til Aalborg.
Lot: 316401
½d og 6d Edward VII på anbefalet brev fra Germiston d. 27.11.1905 via London til Kjøbenhavn, Danmark.
Lot: 313933
Taiwan. 50 c. Koxinga i parstykke og $2 Chang Kai-schek på tryksag fra Taipei i 1950'erne til København, Danmark.
Lot: 314331
1857. Ufrankeret tjenestebrev mærket "K.T." med indhold dateret i Quinderup d. 13.4.1857 og antiqua Slangerup d. 15.4.1857 (delvis håndskrevet dato) via Frederikssund d. 15.4.1857 til Hr. Justitsraad, Birkedommer Arböl, Ridder af Dannebrog, Hillerød. Påskrevet "24" sk. porto (4 lod).
Lot: 314967
20 øre Statsradiofonien på filatelistisk luftpostkort annulleret Grønlands Postkontor København K. d. 29.6.1954 til Daneborg, Østgrønland. Ank.stemplet Daneborg d. 4.7.1954.
Lot: 316344