1901 - FinlandCover
20 pen. Våben (3) på værdibrev annulleret med 3-sproget stempel fra Nyslott d. 26.7.1901 til Mikkeli. På bagsiden 5 laksegl.
Lot: 316391
Lot: 316391
10 øre helsagskuvert opfrankeret med 1 øre Bølgelinie i 10-blok annulleret med brotype IIa Tejn d. 5.8.1913 til Leipzig, Tyskland. Tidlig anvendelse af Tejn stempel, ca. 14 dage før angivet af Vagn Jensen.
Lot: 317879
Danzig 5 pfg. Våben i fireblok på underfrankeret tryksag stemplet Danzig d. 9.11.1921 til Herning, Danmark. Udtakseret i 25 øre dansk porto med 5 øre og 20 øre "Porto"-provisorium annulleret Herning d. 11.11.1921. Små rifter.
Lot: 317894
10 øre Chr. IX i parstykke på brev annulleret med stjernestempel KOKKEDAL til komponist Lange-Müller i Weisser Hirsch bei Dresden, Tyskland. På bagsiden ank.stemplet Weisser Hirsch d. 9.7.1906. Sjældent stempel som kun kendes benyttet i perioden 1.7.-11.8.1906. Attest JKE
Lot: 316774
4 sk. stukken kant på skibsbrev fra Jylland under krigen 1864 annulleret med svagt nr.stempel "186" og sidestemplet blåt antiqua Dampsk:Post-Sped: No. 2 d. 18.8.1864 til Kjøbenhavn. Sendt med en af de første afgange med den genåbnede dampskibsforbindelse mellem Jylland (Aalborg?) og Kjøbenhavn. Ank.stemplet i Kjøbenhavn d. 18.8.1864.
Lot: 316932
1823. Brev dateret København d. 17.6.1823 fra Admiral Steen Bille til søn ombord på flådeskonnerten "Atalante" ved Altona. Påskrevet: pr. Couw. (Per Couvert). Langt indhold.
Lot: 316501
20 øre Chr. X med perfin "Ø.K." på fortrykt kuvert fra Østasiatisk Kompagni i Kjøbenhavn d. 22.6.1915 til Messina, Italien. Fremsendt via Tyskland og returneret med stempel: "Zurück / Keine Beförderungsgelegenheit". Efterfølgende genfremsendt d. 28.6.1915 via Frankrig med fransk censur via Bologna til Messina på Sicilien.
Lot: 317903
2½d George VI (9) og ½d Elizabeth (2) på for- og bagside af anbefalet luftpostbrev fra Yaga d. 11.8.1958 til Lund, Sverige. Påsat svensk rec.-etiket "Från utlandet".
Lot: 313931
Ufrankeret julekort med Julemærke 1921 dateret Fjelsted Ellegaard stemplet Harndrup d. 23.12.1921 til Sandager, Næs - forsøgt i Assens og udtakseret i porto med 10 øre og 20 øre "Porto"-provisorium annulleret med liniestempel: Assens Postkontor.
Lot: 317893
95 øre Fr. IX single på privat korrespondancekort fra Dommeren i Neksø sendt anbefalet fra Neksø d. 30.10.1963 til Svaneke. Smuk forsendelse.
Lot: 317875
35 øre Chr. X i parstykke på anbefalet brev fra Kjøbenhavn d. 22.2.1922 til Hamburg, Tyskland.
Lot: 317694
Ufrankeret O.A.S. feltpostbrev stemplet Field Post Office 786 (= Oslo, Norge) til Hövik, Norge. God indenrigs anvendelse.
Lot: 316316
5/4 øre provisorisk helsagskuvert opfrankeret med 15/24 øre Provisorium fra Kjøbenhavn d. 10.4.1905 til Hamburg. Pænt aftryk af Krag maskinstempel fra forsøgsperioden 30.12.1904-28.6.1905 som er kendetegnet ved at måned er angivet med romertal - efter norsk praksis.
Lot: 317783
24+10 pfg. Velgørenhed på brev mærket "Durch Deutsche Feldpost" annulleret Feldpost a 765 (= Hammerfest ?) d. 14.8.1944 til Eschwege, Tyskland. Sendt fra sømand ombord på tysk handelsskib S/S "Magdalene Vinnen" über Luftgaupostamt Berlin.
Lot: 316319
4/25 øre Provisorium i fireblok på tysk reklamekuvert fra Hochseefährschiffbetreib Warnemünde-Gjedser annulleret med skibsstempel Dansk Søpost Warnemünde - Gedser d. 15.7.1935 F.100 til Berlin, Tyskland.
Lot: 317693
Fortrykt Interneret Forsendelse brevkort fra Næstved d. 17.9.1943 til officer i Avedørelejren pr. Glostrup. Violet tysk Stalag censurstempel: Geprüft.
Lot: 316490
10 öre Løve på brevkort (Jernbanefærgen "Prins Christian") annulleret med sejlende bureaustempel Kjøbenhavn - Malmø Post 4 d. 29.7.1932 til Stockholm, Sverige.
Lot: 316514
5 øre Bølgelinie og 25 øre Karavel på retur Indkasserings-Indbetalingskort fra Nibe d. 1.12.1934 til Vægger.
Lot: 316934
5 øre Chr. X annulleret med liniestempel "Nexø" som gebyrmærke på Attest for Indkøb af Frigørelsesmidler m.v. - F.Form. Nr. 43 (28/10 1919) - d. 30.6.1920.
Lot: 317884
20 øre helsagsbrevkort (fabr. 127) opfrankeret med tysk 6 pfg. "Danzig ist Deutsch" udg. annulleret med tysk skibsstempel Deutsche Seepost Gjedser - Warnemünde F.h. d. 3.10.1939 til Hamburg.
Lot: 317778
1 øre Bølgelinie i single, fireblok og 15 øre Luftpost på luftpostkort annulleret med særstempel Den britiske Udstilling København V. d. 8.10.1932 til Rotterdam, Holland. Uden meddelelse på bagsiden.
Lot: 317901