Cable and Wireless Limited telegramformular med kuvert med meddelelse fra Nakskov til sømand ombord på bjergningsskibet Geir i Gibraltar. Stemplet Gibraltar Branch (G.P.O.) d. 28.11.1935.

1935 - Gibraltar4900 - Cover

Cable and Wireless Limited telegramformular med kuvert med meddelelse fra Nakskov til sømand ombord på bjergningsskibet "Geir" i Gibraltar. Stemplet Gibraltar Branch (G.P.O.) d. 28.11.1935.
Lot: 323154

3d General Letter Office single på luftpostbrev annulleret med skibsstempel Gibraltar Paquebot d. 12.10.1960 til Prestwich, England.

1960 - Great BritainCover

Lot: 321678

Russisk 10 kop. Våben på brev fra speditionsfirma Victor Ek i Torneå d. 5.6.1917 til København, Danmark. Åbnet af russisk censur i Torneå.

1917 - FinlandCover

Lot: 322038

Urankeret feltpostkort dateret Uldal med bureaustempel Woyens - Arnum Bahnpost Zug 42 d. 10.3.1918 til sønderjysk soldat i Kiel.

1918 - Slesvig6500 - Cover - DAKA 280.01

Lot: 321284

15 øre Chr. X på julekort fra Horbelev d. 23.12.1922 til Gunsemagle pr. Nørre-Alslev - omadresseret med liniestempel Eskildstrup.

1922 - Denmark4863 - Cover - 70

15 øre Chr. X på julekort fra Horbelev d. 23.12.1922 til Gunsemagle pr. Nørre-Alslev - omadresseret med liniestempel "Eskildstrup".
Lot: 323169

10 cts. Affonso XIII på brevkort fra Gran Canaria annulleret med britisk skibsstempel Paquebot Posted at sea received Liverpool d. 23.1.1913 til St. Avold, Tyskland.

1913 - SpainCover

Lot: 319794

5 øre Chr. X på brevkort (Havneparti fra Petrograd) dateret Petrograd Julen 1916 og annulleret Kjøbenhavn d. 25.12.1916 til Silkeborg. Sendt med kurer fra Rusland og først postlagt i København.

1916 - Denmark1000 - Cover - 68

Lot: 322586

1d, 2d og 3d Elizabeth på brev fra Siparia Trinidad d. 5.9.1956 to den britiske anti-aircraft fregat HMS Dalrymple c/o GPO London, England - eftersendt til destroyeren HMS Teaser med svagt flådepost stempel British Fleet Mail 11(?) d. 8.10.1956.

1956 - Trinidad & TobacoCover

1d, 2d og 3d Elizabeth på brev fra Siparia Trinidad d. 5.9.1956 to den britiske anti-aircraft fregat HMS "Dalrymple" c/o GPO London, England - eftersendt til destroyeren HMS "Teaser" med svagt flådepost stempel British Fleet Mail 11(?) d. 8.10.1956.
Lot: 323148

40 pfg. Infla udg. på brevkort fra Wilster annulleret med bureaustempel Hamburg - Tondern Bahnpost Zug 1920 d. 15.4.1923 til Itzehoe.

1923 - Slesvig6270 - Cover - DAKA 264.01

Lot: 321225

5 pfg. Germania helsagsbrevkort fra Mögeltønder annulleret med bureaustempel Hoyer-Schleuse - Tondern Bahnpost Zug 1210 d. 15.11.1900 til Bröns.

1900 - Slesvig6291 - Cover - DAKA 266.01

Lot: 321639

5 øre Våben på brevkort (Hasle, Kammersanger Herolds Barndomshjem) annulleret med stjernestempel NYBRO og sidestemplet Rønne d. 29.7.1905 til København.

1905 - Denmark3700 - Cover - SK 0928

Lot: 322834

4 øre Bølgelinie (3) på 12 øre frankeret julekort annulleret med brotype IIIb Thorshavn d. 24.12.1926 til Sand.

1926 - Faroe Islands3800 - Cover - 80

Lot: 323230

4 sk. Krone/Scepter på brev annulleret med nr.stempel 28 og sidestemplet antiqua Holbek d. 31.12.18xx til Kammerherre Hofjægermester Baron v. Lövenskiold til Lövenborg, Ridder af Dannebrog p.p. i Kjøbenhavn. Lodret fold.

Denmark4300 - Cover - 13

4 sk. Krone/Scepter på brev annulleret med nr.stempel "28" og sidestemplet antiqua Holbek d. 31.12.18xx til Kammerherre Hofjægermester Baron v. Lövenskiold til Lövenborg, Ridder af Dannebrog p.p. i Kjøbenhavn. Lodret fold.
Lot: 322296

5 øre brun bølgelinie på lokalt sendt brev fra København d. 4.10.1928. Flyttet, hvorhen vides ikke.

1928 - Denmark1000 - Cover - 122

Lot: 321454

2 sk. 1855 udg. på fodpostbrev annulleret med svagt nr.stempel og sidestemplet antiqua KBH.NØRB.EXP. d. 25.6.1864, samt ovelt fodpoststempel F:P: d. 25.6.1864 til Justitsraad Birkedommer Flensborg Nørrebroes Thinghuus. På bagsiden laksegl fra Kiøbenhavns Universitets Qvæstor.

1864 - Denmark1000 - Cover - 3

Lot: 322487

Ufrankeret tysk feltpostbrev sremplet Feldpost d. 17.12.1942 til København, Danmark. Briefstempel Feldpost nr. L 06878 (= 11. Kompanie Luftgau-Nachrichten-Regiment Belgien/Nordfrankreich). Åbnet af tysk censur i Hamburg og forespurgt med rød vignet P.25 86.42 C7).

1942 - Denmark1000 - Cover

Lot: 322078

5 øre Bølgelinie + Berlingske Tidende reklamemærke i parstykke og 5 øre Bølgelinie på brevkort fra København d. 23.10.1931 til Søborg.

1931 - Denmark1000 - Cover - RM 30, 122

5 øre Bølgelinie + "Berlingske Tidende" reklamemærke i parstykke og 5 øre Bølgelinie på brevkort fra København d. 23.10.1931 til Søborg.
Lot: 323269

30 øre firma franko-frankeret brev fra Randers d. 6.6.1958. Åbnet ved en fejl med lukkeoblat J.30 (6-51) og returneret med stempel: Flyttet, Hvorhen vides ikke.

1958 - Denmark8900 - Cover

Lot: 321459

5 øre Chr. X på brevkort (Roskilde Sct. Hans Hospital) annulleret med stjernestempel ST. JØRGENSBJERG og sidestemplet Roskilde d. 8.9.1917 til soldat i Barfredshøjlejren pr. Taastrup.

1917 - Denmark4000 - Cover - SK 1248

Lot: 322835

0,85 fr. single på luftpostbrev fra sømand ombord på DFDS skibet M/S Maine i Alger d. 14.11.1964 til sømand ombord på M/S Elisabeth Mærsk via rederiet A.P.Møller i København. Opfrankeret med 40 øre Fr. IX med perfin APM stemplet København d. 17.11.1964 og eftersendt til skibet i samlekuvert.

1964 - Denmark1000 - Cover - Perf. A53

0,85 fr. single på luftpostbrev fra sømand ombord på DFDS skibet M/S "Maine" i Alger d. 14.11.1964 til sømand ombord på M/S "Elisabeth Mærsk" via rederiet A.P.Møller i København. Opfrankeret med 40 øre Fr. IX med perfin "APM" stemplet København d. 17.11.1964 og eftersendt til skibet i samlekuvert.
Lot: 323153

22d Elizabeth Scotland lokal udg. på brev annulleret med flådepoststempel London / Maritime Mail d. 17.4.1991 til Düsseldorf, Tyskland. Påskrevet: Armilla Patrol, Operation Desert Shield med rammestempel: Commanding Officer HMS Exeter d. 9.4.1991. Krydseren HMS Exeter deltog i Royal Navy patruljeringen af den Persiske Golf under Golfkrigen.

1991 - Great BritainCover

22d Elizabeth Scotland lokal udg. på brev annulleret med flådepoststempel London / "Maritime Mail" d. 17.4.1991 til Düsseldorf, Tyskland. Påskrevet: "Armilla Patrol, Operation Desert Shield" med rammestempel: Commanding Officer HMS Exeter d. 9.4.1991. Krydseren HMS "Exeter" deltog i Royal Navy patruljeringen af den Persiske Golf under Golfkrigen.
Lot: 321908