1914 - Denmark1000 - Cover
5 c. (2) på brevkort fra Venezia d. 1.5.1914 til København, Danmark. Violet rammestempel "Forsinket paa Grund af mangelfuld Adressering.".
Lot: 323740
Lot: 323740
2d George V på brevkort (Port Said) annulleret med skibsstempel Paquebot Aden d. 6.3.1922 til Nykøbing Mors, Danmark.
Lot: 323503
3 cents helsagskuvert opfrankeret med 2 cents Washington annulleret med patriotisk TMS Portland Oregon / "Food will win the war don't waste it" d. 15.6.1918 til København, Danmark. Åbnet af britisk censur no. 4872. Ank.stemplet i Kjøbenhavn d. 29.7.1918.
Lot: 323448
2 cents Washington på brevkort (Marine Exchange Observatory, Summit of Mt. Tamalpais) annulleret Tamalpais, Cal. d. 20.4.1916 til Bogense, Danmark.
Lot: 323875
5 øre Chr. X helsagsbrevkort annulleret med brotype IIIb Tofterup d. 12.1.1918 til Kolding.
Lot: 323438
20 øre Løve på illustreret kuvert "Gjennem Kragerø til Skjærgården" annulleret med bureaustempel Sørlandsbanen A d. 17.7.1934 til Osby, Sverige.
Lot: 323509
32 sk. stempelmærke på Taxationsforretning og Anmeldelse i Brandassuranceforeningen for Bregentved Grevskab, Jomfruensegede Gods og dertil grænsende Sogne. Dateret Arnöie d. 17.11.1868.
Lot: 323526
Ufrankeret feltpostkort (Hoyer Schleuse) stemplet Westerland d. 14.9.1918 til Bremerhaven - eftersendt til Lehe. Violet censurstempel Ue. K. Tondern.
Lot: 322077