1931 - Denmark1000 - Cover - 187
7 øre Chr. X 60 år på lokalt brevkort annulleret med ombæringsstempel brotype Vi København L. 1.OMB. d. 8.6.1931.
Lot: 324502
Lot: 324502
35 øre Fr. IX på brev annulleret med pr.-stempel Funningur pr. Tórshavn d. 29.12.1964 til København.
Lot: 324485
10 pen. Våben på brev fra Tampere annulleret med bureaustempel H:Fors - T:Fors Finland d. 30.6.1893 til Hanko.
Lot: 322030
1,80 kr. Jon Arason single på luftpostbrev fra Reykjavik d. 10.11.1950 til København, Danmark.
Lot: 324758
Ufrankeret brevkort (Tegning af Frederiksberg kirke) stemplet Ulfborg d. 22.12.1908 til Nyker, Bornholm. Udtakseret i 10 øre porto.
Lot: 323818
5 øre og 10 øre (par) Chr. X 60 år på 25 øre frankeret søndagsbrev annulleret Rungsted Kyst d. 25.5.1931 (Mandag - 2. Pinsedag) til Hotel Gefion, Espergærde. På bagsiden ank.stemplet brotype IIc Espergjærde d. 26.5.1931 - ca. 1 år tidligere end registreret af Vagn Jensen. Interessant søndagsbrev forsøgt omdelt 2. pinsedag (Mandag).
Lot: 324715
5 øre Bølgelinie, 10 øre Chr. IV Postjubilæum og Julemærke 1924 på julekort annulleret med brotype IIIb Melby d. 24.12.1924 til Skævinge.
Lot: 324503
3,70 kr. Mosaiske Troessamfund og Julemærke 1984 på brev fra Århus d. 24.12.1984 til Honolulu, Hawaii, USA. Retur pga. utilstrækkelig adresse.
Lot: 324775
3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort annulleret med stjernestempel HAASUM og sidestemplet Skive d. 10.2.1912 til Rønbjerg.
Lot: 323755
7 øre Chr. X på brevkort annulleret med brotype IIIb d. 21.3.1919 til København.
Lot: 324727
5 øre Våben på brevkort fra Ebeltoft annulleret med bureaustempel Ebeltoft - Trustrup T.5 d. 17.8.1904 til Charlottenlund.
Lot: 323703
10 øre Bølgelinie og Julemærke 1942 på underfrankeret julekort fra København d. 23.12.1942 til Undløse Drengehjem pr. Tølløse. Udtakseret i porto med 5 øre Portomærke (2) annulleret med udslebet stjernestempel UNDLØSE.
Lot: 324512
3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort annulleret med stjernestempel VESTER-KARLEBY og sidestemplet Nakskov d. 17.3.1911 til Johannesminde, Hoby.
Lot: 323767
10 øre Bølgelinie på brevkort (Parti fra Bisserup) annulleret Næstved d. 19.9.1938 og sidestemplet violet "Rutebilbrev" til Mariager.
Lot: 324032
2d+1½d George V anbefalet helsagskuvert opfrankeret med 1½d George V fra Finchley d. 10.3.1916 til København, Danmark. Åbnet af britisk censur no. 1171. Ank.stemplet i Kjøbenhavn d. 18.3.1916.
Lot: 324162
5 øre Chr. X på brevkort dateret Nakskov og annulleret med bureaustempel Nykjøbing - Nakskov T.6 d. 24.10.1917 til Smidstrup Præstegaard pr. Børkop St.
Lot: 324053
3 øre Bølgelinie og Julemærke 1918 på lokalt julekort (A. Vincent serie 139/5) annulleret med stjernestempel GISLEV til Gislev Holme.
Lot: 322830
5 øre helsagsbrevkort opfrankeret med 1 øre Posthorn annulleret med bureaustempel Merakerbanens Postexp. d. 1.6.1884 til Kjøbenhavn, Danmark.
Lot: 324750
10 øre firmafranko fra Privatbanken på luftpostbrev opfrankeret med 40 øre og 50 øre Fr. IX stemplet København d. 2.3.1963 til Chicago, USA.
Lot: 324773
5 øre Våben på Julemærke helsagskort 1905 fra Aarhus d. 15.3.1906 til Roslev.
Lot: 324770
5 øre Bølgelinie i parstykke på brevkort annulleret med brotype IIb Fynshav d. 20.7.1932 til Lyngby.
Lot: 324730