25 aur Torsk på brevkort annulleret med skibsstempel København OMK. / Fra Island d. 30.8.1946 til Gentofte, Danmark.

1946 - Iceland1000 - Cover

25 aur Torsk på brevkort annulleret med skibsstempel København OMK. / "Fra Island" d. 30.8.1946 til Gentofte, Danmark.
Lot: 326797

1749. Francobrev med indhold dateret i Kjøbenhavn d. 1.6.1749 til Handelskammeret i Westerwick, Sverige. Påskrevet: Franco Helsingör. Flere påtegninger.

1749 - Denmark1000 - Cover

Lot: 326515

12 öre Ringtype på skibsbrev fra Malmö annulleret med antiqua skibsstempel Fra Sverige d. 6.5.1876 til Kjøbenhavn, Danmark.

1876 - Sweden1000 - Cover

Lot: 326805

8 pfg. Beethoven i parstykke på brevkort fra Freiburg d. 29.7.1928 til København, Danmark. Utilstrækkelig adresse og forespurgt med vignet - P. Form. Nr. 25 (24/7 22) - fra Købmagergades Postkontor.

1928 - Germany1000 - Cover

Lot: 326630

5 øre Fr. VIII på brevkort fra Kalundborg annulleret med reserve bureaustempel (R2) Østifternes Jernb. Postkt. T.154 d. 31.7.1909 til København. Stempel benyttet på strækningen København-Kallundborg.

1909 - Denmark4400 - Cover - 54

Lot: 326507

10 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med vanskeligt brotype Ic stempel Ruds-Vedby JB.P.E. d. 24.11.1934 til København.

1934 - Denmark4291 - Cover - 202

Lot: 326046

10 aur To Konger på brev fra Seydisfjördur d. 22.11.1918 til Kalundborg, Danmark. Åbnet af britisk censur no. 5477 og ank.stemplet i Kalundborg d. 21.1.1919.

1918 - Iceland4400 - Cover

Lot: 326791

5 øre Våben på brevkort fra Vordingborg annulleret med violet liniestempel pr. Ladepost. (33 mm) og sidestemplet Kjøbenhavn B. d. 25.8.1905 til Lyngby. Sjældent stempel, men med lidt fugt skjolder.

1905 - Denmark4760 - Cover - 34C

5 øre Våben på brevkort fra Vordingborg annulleret med violet liniestempel "pr. Ladepost." (33 mm) og sidestemplet Kjøbenhavn B. d. 25.8.1905 til Lyngby. Sjældent stempel, men med lidt fugt skjolder.
Lot: 326759

8 øre Tofarvet på brev fra Bloustrød Sogneraad annulleret med stjernestempel LILLERØD og sidestemplet med kombineret nr.stempel 229/N:SJ:J.P: d. 12.12.1879 til Hørsholm.

1879 - Denmark3450 - Cover - SK 0792

8 øre Tofarvet på brev fra Bloustrød Sogneraad annulleret med stjernestempel LILLERØD og sidestemplet med kombineret nr.stempel "229"/N:SJ:J.P: d. 12.12.1879 til Hørsholm.
Lot: 326788

5 øre Våben på brevkort (Korsør kommuneskole) annulleret med skibsstempel Korsør-Kiel DP:SK:POSTKT: No. 4 d. 3.8.1904 og brotype Ia Korsør d. 3.8.1904 til Sorø.

1904 - Denmark4220 - Cover - 34B

Lot: 326758

10 pfg. helsagsbrevkort fra Berlin d. 24.2.1895 til København, Danmark. Påsat grøn etiket: Nærværende Brev vilde være blevet udbragt tidligere, naar Adressatens Bopæl havde været angivet..

1895 - Denmark1000 - Cover

10 pfg. helsagsbrevkort fra Berlin d. 24.2.1895 til København, Danmark. Påsat grøn etiket: "Nærværende Brev vilde være blevet udbragt tidligere, naar Adressatens Bopæl havde været angivet.".
Lot: 324987

40 öre Svenska Flottan single på luftpostbrev fra Stockholm d. 27.12.1944 til Ratingen b. Düsseldorf, Tyskland. Åbnet af tysk censur i Berlin.

1944 - SwedenCover

Lot: 326076

30 øre Fr. IX på brev annulleret med tydeligt pr.-stempel Tofte pr. Thorshavn d. 16.4.1955 til København.

1955 - Faroe Islands3800 - Postcard - 337

Lot: 326948

5 øre Fr. VIII på underfrankeret brevkort fra Odder d. 2.2.1908 til Frankfurt, Tyskland. Sort T-stempel og rammestempel Utilstrækkelig frankeret, samt påskrevet T 12½ c. og 10 pfg. tysk porto.

1908 - Denmark8300 - Cover - 54

5 øre Fr. VIII på underfrankeret brevkort fra Odder d. 2.2.1908 til Frankfurt, Tyskland. Sort "T"-stempel og rammestempel "Utilstrækkelig frankeret", samt påskrevet "T 12½ c." og "10" pfg. tysk porto.
Lot: 326762

15 øre Karavel på brev annulleret med tydeligt brotype IIc Trangisvaag d. 13.11.1933 til København.

1933 - Faroe Islands3880 - Postcard - 169

Lot: 326946

Rejsepas med foto udstedt i København 1951. Flere stempler og stempelmærke stemplet Allied Permit Office i København. A/S Olaf O. Barfoed.

1951 - Denmark1000 - Misc

Lot: 326778

Sorø Amtstidende d. 18.3.1854. 4 sider.

1854 - Denmark4180 - Cover

"Sorø Amtstidende" d. 18.3.1854. 4 sider.
Lot: 326640

10 øre Chr. IX på brevkort fra København annulleret med tysk bureaustempel Berlin - Warnemünde Bahnpost Zug 16 d. 3.9.1906 til Dahme i Tyskland.

1906 - Denmark1000 - Cover - 53

Lot: 326028

50 øre frankostempel Hofmarskallatet Amalienborg på brev fra København d. 18.1.1966 til Hellerup. Indeholder indbydelse fra Kongen og Dronningen til festforstilling i Det kgl. Teater d. 9.2.1966.

1966 - Denmark1000 - Cover

Lot: 326776

5 øre Chr. X på brevkort (Ulfshale Stenminer, Møn) annulleret med stjernestempel DAMSHOLTE og sidestemplet Stege d. 18.7.1917 til København.

1917 - Denmark4780 - Cover - SK 0228

Lot: 326361

10 öre Gustaf helsagsbrevkort fra Stockholm d. 24.4.1919 til Waidhofen, Østrig. 2-linie censurstempel: Zensuriert / D.-ö. Zensurstelle.

1919 - SwedenCover

Lot: 326086