1922 - Denmark1000 - Cover - 75, 125
20 øre og 1 kr. Chr. X på anbefalet ekspresbrev fra København d. 7.1.1922 til Paris, Frankrig.
Lot: 328762
Lot: 328762
10 bit Fr. VIII helsagsbrevkort påskrevet "pr. Oriole via Fajardo" stemplet St. Thomas d. 31.1.1916 til direktør Dreyer, Zoologisk Have, København, Danmark. Interessant meddelelse om at der er indkøbt to aber til zoologisk have. Sendt med den lille sloop "Oriole" via Fajardo, Puerto Rico. Vedlagt kopi af avisnotis.
Lot: 328862
2 sk. Krone/Scepter (2) på underfrankeret brev med sjældent rammestempel "Utilstr. frigj." fra København annulleret "229"/N.SJ.JB.P.B. d. 8.8.1867 til Helsingør. Udtakseret i "8" skilling porto. Højre mærke med mgl. hj.tak.
Lot: 328576
25 øre Karavel på brev fra Helsingør d. 17.2.1930 til sømand ombord på S/S "Agnete" c/o Anglo Algerian Coaling Co. i Oran, Algeriet, Afrika - returneret med påskrift "Steamer Sailed" og fransk skibsstempel Marseille .... Paquebot d. 24.2.1930. Genfremsendt med 15 øre Karavel fra Hellebæk d. 28.2.1931 til S/S "Agnete", Havnekontoret, Klaksvig, Færøerne.
Lot: 328766
15 øre Fr. IX på brevkort (Hospitalsskibet "Jutlandia") dateret ombord på "Jutlandia" d. 5.11.1951 og annulleret København d. 9.11.1951 til Højby Sj., Danmark. Skrevet under sejlads mellem Manila og Yokohama på udrejsen til 2. togt til Korea.
Lot: 328846
Dansk 10 øre Bølgelinie og norsk 15 øre Løve på blandingsfrankeret søndagsbrevkort (S/S "Frederik VIII") annulleret hhv. Bureau amb. Oslo-Ed IV d. 23.2.1935 og Charlottenlund d. 24.2.1935 til Charlottenlund, Danmark.
Lot: 328819
3 øre Bølgelinie på lokalt julekort annulleret med godt stjernestempel KØBELEV til Skovbølle pr. Nakskov.
Lot: 328545
5 øre Våben på brevkort (Roskilde Domkirke) dateret ombord på "ångare från Köpenhamn" annulleret med sjældent svensk sejlende bureaustempel Malmö - Köpenh. d. 9.7.1902 til Klippan, Sverige.
Lot: 328524
10 øre Fr. VIII på brevkort (Korsør set fra vandtårnet) annulleret med dampskibsstempel Korsør-Kiel DPSK:POSTKT: No. 2 d. 20.3.190x til Berlin, Tyskland.
Lot: 328556
15 øre Karavel og Julemærke 1941 på brevkort (Chr. X til hest) annulleret København d. 21.12.1941 og sidestemplet med posthornstempel HUSUM (BRØNSHØJ) til Helsingborg, Sverige. Dansk censur.
Lot: 328586
10 øre Bølgelinie og 15 øre Karavel på søndagsbrev fra Rønne d. 23.1.1931 (fredag) til Seest pr. Kolding. Påsat meddelelse - F.7 6/3 - fra Kolding postkontor vedr. forsendelsen indgået for sent til udbringning søndag.
Lot: 328714
30 øre Chr. X i vandret 5-stribe på adressebrev for lokal værdipakke indeholdende 20.000 kr. i Kjøbenhavn d. 10.1.1919. Sendt fra kgl. Hof- og Ordensjuvelere A. Michelsen til kaptajn P. Michelsen Ridder af Dannebrog. Smuk forsendelse.
Lot: 328701
10 øre Våben små hj.tal helsagsbrevkort annulleret med nr.stempel "71" og sidestemplet lapidar Ringkjøbing JB:P: d. 25.12.188x til Neumünster, Tyskland.
Lot: 328554
1856. Francobrev fra Christiansund d. 3.6.1856 via Sandøsund d. 7.6.1856 med fransk grænsestempel Norwege-Quivrain Amb. D d. 11.6.1856 til Barcelona, Spanien. Blåt stempel "Pr S 2". Bagklap mangler.
Lot: 328776
4 sk. stukken kant på brev annulleret med Esrom-type stempel MERN. og sidestemplet antiqua Præstöe d. 5.2.186x til Byfoged Oxenbøll i Stubbekjøbing.
Lot: 328544
1872. Ufrankeret "Forlangt Indberetning fra Sognepræsten i Bloustrød" med stjernestempel LILLERØD til Birkekontoret i Hørsholm. Udtakseret i "4" skilling enkeltporto. På bagsiden ank.stemplet antiqua Hørsholm d. 2.3.1872.
Lot: 328543
50 kap. utakket på brev fra det kgl. danske konsulat i Libau annulleret Leepaja Latvia d. 18.9.1919 til Dansk Røde Kors i København, Danmark. Rammestempel "M.P.K." fra den tyske censur i Königsberg. Muligvis underfrankeret og påskrevet "3" med blåkridt.
Lot: 328553
20 øre Løve på brev fra Soulm i Vesterålen d. 27.1.1933 til sømand ombord på S/S "Breidablik" i Bergen - eftersendt til Swansea, England med portostempel "T 8 1/3 cts." og "1d to Pay 545", samt britisk 1d portomærke stemplet Swansea d. 4.2.1933.
Lot: 328803
50 aur Torsk og 1 kr. Sigurdsson i parstykke på adressekort for pakke fra Vestmannaeyjur d. 14.6.1945 via Reykjavik d. 18.6.1945 til Álftanes. Lodret fold.
Lot: 326213
Ufrankeret fortrykt krigsfangebrevkort fra Internierungslager Hald stemplet brotype IIIb Krigsfangelejr No. 2 Danmark d. 22.9.1917 til Jyske Brigade i Viborg. Antagelig sendt fra interneret østrigsk soldat i lazaretlejren i Hald ved Viborg.
Lot: 328549
10 öre Tre Kroner helsagsbrevkort annulleret med antiqua skibsstempel Fra Sverige d. 3.10.1876 til København, Danmark. Skade i venstre side.
Lot: 328570