5 øre Våben på underfrankeret brevkort fra Horsens d. 18.8.1904 Hoherstein, Tyskland. Rammestempel Utilstrækkelig frankeret. og udtakseret i 10 pfg. tysk porto. Retur med 2-sproget etiket Unbekannt.

1904 - Denmark8700 - Cover - 34C

5 øre Våben på underfrankeret brevkort fra Horsens d. 18.8.1904 Hoherstein, Tyskland. Rammestempel "Utilstrækkelig frankeret." og udtakseret i "10" pfg. tysk porto. Retur med 2-sproget etiket "Unbekannt".
Lot: 328585

2 øre Bølgelinie, 20 øre, 25 øre og 1 kr. Chr. X på 147 øre frankeret værdibrev fra Kjøbenhavn d. 25.11.1916 til Lichtenfels, Bayern, Tyskland.

1916 - Denmark1000 - Cover - 71, 72, 75, 78

Lot: 329320

100 øre firmafranko på anbefalet brev fra De danske Sprit-Fabrikker i København d. 1.12.1931 til Reykjavik, Island. Retur som ikke indløst med forskellige stempler. Vedhæftet opkrævningsformular. Arkivhul.

1931 - Denmark1000 - Cover

Lot: 329340

75 pfg. (par + 16-blok) og 1 mk. (par + 3-stribe) på for- og bagside af filatelistisk brev fra Flensburg d. 22.6.1920 til Handewit pr. Flensburg.

1920 - SlesvigCover - 24, 25

Lot: 329115

20 øre Våben single på brev med postopkrævning annulleret med Esrom-type stempel K3 og sidestemplet lapidar Kjøbenhavn PP d. 23.8.(1888) til Helsinge. På bagsiden ank.stemplet lapidar Helsinge d. 24.8.(1888). Meget tidlig anvendelse af Esrom-type stempel som jf. Skilling blev tildelt i 1883, men først registreret anvendt i 1899.

1888 - Denmark1000 - Cover - SK 0662, 36

20 øre Våben single på brev med postopkrævning annulleret med Esrom-type stempel "K3" og sidestemplet lapidar Kjøbenhavn PP d. 23.8.(1888) til Helsinge. På bagsiden ank.stemplet lapidar Helsinge d. 24.8.(1888). Meget tidlig anvendelse af Esrom-type stempel som jf. Skilling blev tildelt i 1883, men først registreret anvendt i 1899.
Lot: 329339

20 øre Chr. X med perfin H.F. på firmakuvert fra Harald Fischer i Kjøbenhavn d. 24.1.1919 til Idar, Tyskland. Åbnet fransk censur i Dieppe med censorstempel no. 4 og 14, samt amerikansk censur U.S. No. 871. Retur til afsender med rammestempel Acheminement Impossible (Befordring umulig).

1919 - Denmark1000 - Cover - Perf. H29

20 øre Chr. X med perfin "H.F." på firmakuvert fra "Harald Fischer" i Kjøbenhavn d. 24.1.1919 til Idar, Tyskland. Åbnet fransk censur i Dieppe med censorstempel no. "4" og "14", samt amerikansk censur "U.S. No. 871". Retur til afsender med rammestempel "Acheminement Impossible" (Befordring umulig).
Lot: 329322

Engelsk 4d og 6d George VI på stort anbefalet brev fra Liverpool d. 9.3.1940 til Det Danske Spejderkorps Depot i København, Danmark. Iflg. toldseddel indeholdende Scout Equipment / Cotton woven shoulder badges [Spejder udstyr, vævede uld skuldermærker]. Toldbehandlet med stempel Importattest og påsat 10 øre Gebyrmærke i 3-stribe stemplet København Told d. 6.4.1940. Åbnet af tidlig britisk censur PC66/642. Et mærke med kort hj.tak. Usædvanlig spejder relateret censur- og gebyr-forsendelse.

1940 - Denmark1000 - Cover - Gebyr 5

Engelsk 4d og 6d George VI på stort anbefalet brev fra Liverpool d. 9.3.1940 til Det Danske Spejderkorps Depot i København, Danmark. Iflg. toldseddel indeholdende "Scout Equipment / Cotton woven shoulder badges" [Spejder udstyr, vævede uld skuldermærker]. Toldbehandlet med stempel "Importattest" og påsat 10 øre Gebyrmærke i 3-stribe stemplet København Told d. 6.4.1940. Åbnet af tidlig britisk censur PC66/642. Et mærke med kort hj.tak. Usædvanlig spejder relateret censur- og gebyr-forsendelse.
Lot: 329139

8 øre helsags korrespondancekort dateret i Kirke Helsinge pr. Slagelse annulleret med stjernestempel RYE og sidestemplet med lapidar Philipsdal d. 9.8.1894 til København - eftersendt til først Bjerringbro og siden Esbjerg. Philipsdal postkontor flyttede i 1898 til Høng.

1894 - Denmark4270 - Cover - SK 1063

Lot: 328992

10 øre og 50 øre (4) Fr. VIII på 210 øre frankeret internationalt adressekort for pakke med postopkrævning fra Kjøbenhavn d. 9.11.1911 via Stockholm og Åbo til Kristinestad, Finland. Violet rammestempel Toldpligtig. Lodret fold.

1911 - Denmark1000 - Cover - 55, 58

10 øre og 50 øre (4) Fr. VIII på 210 øre frankeret internationalt adressekort for pakke med postopkrævning fra Kjøbenhavn d. 9.11.1911 via Stockholm og Åbo til Kristinestad, Finland. Violet rammestempel "Toldpligtig". Lodret fold.
Lot: 329018

35 øre Chr. X single på anbefalet brev fra Skive d. 1.6.1917 til Temisvar, Ungarn. Åbnet af ungarsk censur i Budapest og returneret med påtegning: Briefmarken import unzulässig zurück. Ank.stemplet i Skive d. 13.6.1917.

1917 - Denmark7800 - Cover - 73

35 øre Chr. X single på anbefalet brev fra Skive d. 1.6.1917 til Temisvar, Ungarn. Åbnet af ungarsk censur i Budapest og returneret med påtegning: "Briefmarken import unzulässig zurück". Ank.stemplet i Skive d. 13.6.1917.
Lot: 328920

5 øre Fr. VIII på brevkort (Frederiksberg Have) fra Kjøbenhavn d. 12.7.1909 til poste restante i Aarhus. Returneret med violet rammestempel Retour. og på billedsiden 2-sproget etiket Ikke Afhentet / non réclamé..

1909 - Denmark1000 - Cover - 54

5 øre Fr. VIII på brevkort (Frederiksberg Have) fra Kjøbenhavn d. 12.7.1909 til poste restante i Aarhus. Returneret med violet rammestempel "Retour." og på billedsiden 2-sproget etiket "Ikke Afhentet / non réclamé.".
Lot: 329038

10 øre H. C. Andersen på brevkort (Jubilæumslejren ved Brahe Trolleborg 3.-13.7.1936) stemplet Korinth d. 6.7.1936 og sidestemplet med ovalt lejrstempel: Det danske Pigespejderkorps * Jubilæumslejren 1936 * Brahe-Trolleborg til Slagelse.

1936 - Denmark5783 - Cover - 225

10 øre H. C. Andersen på brevkort (Jubilæumslejren ved Brahe Trolleborg 3.-13.7.1936) stemplet Korinth d. 6.7.1936 og sidestemplet med ovalt lejrstempel: "Det danske Pigespejderkorps * Jubilæumslejren 1936 * Brahe-Trolleborg" til Slagelse.
Lot: 328986

4d George V på anbefalet brev fra Ipswich d. 2.11.1917 til Boston, USA - eftersendt til Bradford. Påsat etiket War Office Permit No. C.1. label og åbnet af censur no. 3347 med laksegl P.C. (Postal Censor).

1917 - Great BritainCover

4d George V på anbefalet brev fra Ipswich d. 2.11.1917 til Boston, USA - eftersendt til Bradford. Påsat etiket "War Office Permit No. C.1." label og åbnet af censur no. 3347 med laksegl "P.C." (Postal Censor).
Lot: 329326

1d George V og ½d War Tax Provisorium på brev fra Gibraltar d. 6.8.1918 til England. Åbnet af britisk censur no. 4939 - antagelig i Gibraltar.

1918 - GibraltarCover

1d George V og ½d "War Tax" Provisorium på brev fra Gibraltar d. 6.8.1918 til England. Åbnet af britisk censur no. 4939 - antagelig i Gibraltar.
Lot: 329327

15 øre Karavel i parstykke på illustreret kuvert fra Park-Hotel i Aalborg annulleret med bureaustempel Fredericia - Flensborg sn4 T.918 d. 28.6.1927 til politikeren Christmas Møller på hotel i Amsterdam, Holland - omadresseret med etiket fra Hotel Victoria i Amsterdam d. 29.6.1927 til Hotel Cosmopolite i Brussel, Belgien.

1927 - Denmark9000 - Cover - 169

Lot: 328989

60 øre Chr. X (3) på 180 øre frankeret internationalt adressekort for pakke fra København d. 3.9.1926 via Berlin til Anduze, Frankrig.

1926 - Denmark1000 - Cover - 130

Lot: 329336

80 øre og 1 kr. Chr. X med perfin HP på internationalt adressekort for pakke fra firma Holger Petersen i Kjøbenhavn d. 18.11.1916 til Ekenäs, Finland. Russisk censur. Transit stemplet Malmö Transit PKP d. 23.11.1916, det svenske stempel blev benyttet ved den svenske pakkepost ekspedition i København.

1916 - Denmark1000 - Cover - Perf H54, 84

80 øre og 1 kr. Chr. X med perfin "HP" på internationalt adressekort for pakke fra firma Holger Petersen i Kjøbenhavn d. 18.11.1916 til Ekenäs, Finland. Russisk censur. Transit stemplet Malmö Transit PKP d. 23.11.1916, det svenske stempel blev benyttet ved den svenske pakkepost ekspedition i København.
Lot: 329337

30 cts. og 40 cts. Isabel på brev fra Jerez de la Frontera d. 7.3.1939 til København, Danmark. Lokal censur fra Jerez de la Frontera. På bagsiden 5 ct. Cadiz velgørenhedsmærke.

1939 - Spain1000 - Cover

Lot: 329301

Triest Zone A. 5 l., 10 l. og 20 l. (par) AMG-FTT provisorium på brev fra Lloyd Triestino i Triest d. 24.5.1951 til København, Danmark.

1951 - Trieste1000 - Cover

Triest Zone A. 5 l., 10 l. og 20 l. (par) "AMG-FTT" provisorium på brev fra Lloyd Triestino i Triest d. 24.5.1951 til København, Danmark.
Lot: 329117

5 øre, 10 øre og 20 øre Fr. VIII på adressebrev for pakke med postopkrævning fra Kjøbenhavn d. 16.6.1911 til Aalborg. Rammestempel LET.

1911 - Denmark1000 - Cover - 54, 55, 56

5 øre, 10 øre og 20 øre Fr. VIII på adressebrev for pakke med postopkrævning fra Kjøbenhavn d. 16.6.1911 til Aalborg. Rammestempel "LET".
Lot: 328702

½ anna Edward VII i parstykke på brevkort fra Madras d. 24.12.1908 via Sea Post Office A Bombay - Aden d. 26.12.1908 til København, Danmark. Skibsstemplet benyttet ombord på S/S Salsette som afgik fra Bombay d. 26.12.1908.

1908 - India1000 - Cover

½ anna Edward VII i parstykke på brevkort fra Madras d. 24.12.1908 via Sea Post Office A Bombay - Aden d. 26.12.1908 til København, Danmark. Skibsstemplet benyttet ombord på S/S "Salsette" som afgik fra Bombay d. 26.12.1908.
Lot: 329124