1884 - Denmark8000 - Cover - Daka 3
Aarhus Telefon- og Bypost. 15 øre Pakkekort , ubrugt.
Lot: 329022
Lot: 329022
2 øre Bølgelinie og 4/8 øre Provisorium i parstykke på brev fra Øxendrup d. 23.11.1913 til Roskilde. Venstre provisorium defekt.
Lot: 328944
25 øre Chr. X i parstykke på brev med postopkrævning fra Kjøbenhavn d. 26.7.1923 til Brøns.
Lot: 328929
½d og 1d (par) George V på brev fra London d. 31.8.1914 til Zaadam, Holland. Afsendt inden krigsudbruddet og åbnet af provisorisk britisk censur med banderole "Found Open (or Torn) and Officially Secured". På bagsiden ank.stemplet i Zaandam d. 4.9.1914.
Lot: 329324
20 cents (2) på aflangt luftpostbrev fra Edmonton d. 17.9.1945 til Haderslev, Danmark. Rødt rammestempel "O.A.T. (Onward Air Transmission) fra London.
Lot: 329138
5 øre Chr. IX (5) på 25 øre frankeret brev med postopkrævning annulleret lapidar Roeskilde d. 28.7.1906 til København. Stempel benyttet som reservestempel. Skilling: 700,-
Lot: 329338
1½d (3) på brev fra Dublin d. 18.7.1952 til Statens Serum Institut i København, Danmark.
Lot: 329069
40 øre international svarkupon stemplet Kristiansand S. d. 26.8.1942
Lot: 329125
2 øre Bølgelinie og 5 øre Fr. VIII (3) på 17 øre frankeret illustreret firmakuvert med relief "Selskabet Hedebosyningens Fremme" sendt som lokalbrev med postopkrævning i Kjøbenhavn d. 18.4.1912.
Lot: 328996
15 øre Løve på brevkort fra Rosendal d. 3.6.1940 til København, Danmark. Tidlig norsk censur "Viderebefordring tillatt Tysk Censur" og tysk censur fra Hamburg.
Lot: 329211
5 öre Oscar II på brevkort sendt som tryksag fra Malmö annulleret med skibsstempel "Fra Sverige" og sidestemplet bureau Kjøbenhavn - Warnemünde T.93 d. 18.11.1906 til Rotterdam, Holland.
Lot: 329082
1 öre, 2 öre (par) Tre Kroner og 5 öre Gustaf (3) på brev fra Nösund d. 29.3.1916 til Helsingfors, Finland. Åbnet af russisk censur i Helsingfors.
Lot: 329023
5 øre Våben på brevkort fra København d. 25.6.1904 annulleret med svensk bureaustempel og sidestemplet "Från Danmark" til Karlsborg, Sverige. Returneret som ubekendt og frimærke markeret ugyldigt. Retur i København d. 3.8.1904.
Lot: 328960
20 øre Chr. X og dansk Julemærke 1960 på brevkort (Isfjeld ved Grønlands vestkyst) fra Godthåb d. 19.11.1960 til København.
Lot: 329289
Ufrankeret tryksagsbrevkort fra København d. 25.9.1941 til Stockholm, Sverige. Postalt opfrankeret med 4 øre Bølgelinie i parstykke annulleret København K. d. ?.9.1941. Dansk censur. 4 arkivhuller.
Lot: 329271
5 øre Chr. X på brevkort fra Roskilde d. 12.1.1916 til København. Aftryk af "Dansk Børnepost" stempel.
Lot: 329080
20 øre Chr. X på fortrykt kuvert fra Chefen for 4. Feltartilleriregiment annulleret Den danske Brigade /1/ * i Tyskland* d. 19.8.1947 til 13. Bataillons Soldaterforening i København. Sendt fra brigadepostkontoret i Jever.
Lot: 329003
5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel LOU og sidestemplet bureau Kjøbenhavn - Masnedsund T.96 d. 13.5.1908 til Rønne på Bornholm.
Lot: 329104
1 øre Bølgelinie (3) annulleret med kryds på lokalt brevkort dateret d. 9.8.1911 til Ringeby Mølle pr. Ringeby.
Lot: 329001
10 öre Gustaf og 20 öre Røde Kors på luftpostbrev fra Baggbron d. 8.6.1945 til Kagerup, Danmark. Åbnet af dansk efterkrigscensur med neutral branderole og stempel (krone)/283/Danmark og signatur.
Lot: 329239
25 øre Karavel single på søndagsbrev fra København d. 21.2.1931 (lørdag) til Kalundborg.
Lot: 328735