25 pfg. helsags rørpostkort annulleret Berlin S.W. P29 (R19) d. 12.11.1886. Påskrevet 1 og ank.stemplet Berlin W H.T.A. (R1).

1886 - GermanyCover

25 pfg. helsags rørpostkort annulleret Berlin S.W. P29 (R19) d. 12.11.1886. Påskrevet "1" og ank.stemplet Berlin W H.T.A. (R1).
Lot: 329851

5 öre og 15 öre Gustaf på brev fra Borås d. 2.4.1942 via Lissabon d. 7.4.1942 til Reykjavik, Island. Åbnet af britisk censur PC90/6936.

1942 - SwedenCover

Lot: 329244

2 øre, 3 øre Bølgelinie og Julemærke 1912 på julekort annulleret med stjernestempel SKOVBØLLE og sidestemplet Nakskov d. 23.12.1912 til Horslunde.

1912 - Denmark4900 - Cover - SK 1183

Lot: 329486

20 øre Chr. X single på brev fra Ivigtut d. 29.7.1947 til København. Kuvert lavet af landkort.

1947 - Greenland3931 - Cover - 26

Lot: 329962

10+10 øre og 40+10 øre Landshjelpen 1943 på brev fra Frederiksted d. 20.12.1943 til Holte, Danmark. Passér stemplet Ao ved den tyske censur i Oslo. Bagklap mangler.

1943 - Norway2840 - Cover

10+10 øre og 40+10 øre Landshjelpen 1943 på brev fra Frederiksted d. 20.12.1943 til Holte, Danmark. Passér stemplet "Ao" ved den tyske censur i Oslo. Bagklap mangler.
Lot: 329221

5 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med stjernestempel AABYHØJ og sidestemplet Aarhus d. 31.12.1912 til Roslev.

1912 - Denmark8230 - Cover - SK 0006

Lot: 329537

4 øre og 8 øre Tofarvet omv. rm. på retur Postopkrævning fra Odense d. 17.4.1902 til Haarby pr. Flemløse. Returneret fra Assens med påskrift Modtagelse nægtet.

1902 - Denmark5000 - Cover - 23By, 25By

4 øre og 8 øre Tofarvet omv. rm. på retur Postopkrævning fra Odense d. 17.4.1902 til Haarby pr. Flemløse. Returneret fra Assens med påskrift "Modtagelse nægtet".
Lot: 329386

5 øre Våben på brevkort (Parti fra Silkeborg, P. Alstrup no. 152) annulleret med lapidar Silkeborg JB.P. d. 23.7.1900 til Hovedgaard.

1900 - Denmark8600 - Cover - 36B

Lot: 329086

25 øre Haakon på brevkort (Bergsjø Høyfjellshotel) dateret d. 8.3.1958 og annulleret med kronet/posthorn stempel BERGSJØ til København, Danmark.

1958 - Norway1000 - Cover

Lot: 328827

7 øre Chr. X på lokalt brevkort annulleret med brotype IIIb Esrom d. 12.9.1919.

1919 - Denmark3240 - Cover - 98

Lot: 329582

10 øre Chr. X 60 år på brevkort annulleret Sønderborg d. 18.11.1931 og sidestemplet med posthornstempel SPANG (SØNDERBORG) til Augustenborg.

1931 - Denmark6400 - Cover - SK 143.1

Lot: 329567

Berigtigelseskort formular S-6172 (5-72 A6) fra Postgirokontoret vedr. ubekendt udbetalingskort påsat 70 øre Bølgelinie annulleret med liniestempel d. 17.9.1973.

1973 - Denmark1000 - Cover - 527

Lot: 329811

10 øre Regentjubilæum på brevkort fra Aalborg annulleret med skibsstempel Fra Aalborg og sidestemplet København d. 14.8.1937 til København.

1937 - Denmark9000 - Cover - 240

10 øre Regentjubilæum på brevkort fra Aalborg annulleret med skibsstempel "Fra Aalborg" og sidestemplet København d. 14.8.1937 til København.
Lot: 329595

10 øre Posthorn på underfrankeret brev fra Kristiania d. 7.5.1919 til Karlskrona, Sverige. Udtakseret i porto med 4 øre svensk Lösen etiket.

1919 - NorwayCover

Lot: 329131

90 c. illustreret helsagsbrevkort opfrankeret med 10 c. fra Paris d. 2.7.1937 til Lyngby, Danmark.

1937 - France2800 - Cover

Lot: 329825

50 øre Fr. IX på illustreret brevkort Krølle-Bølle Is fra Pedersker d. 21.7.1967til Klemensker.

1967 - Denmark3713 - Postcard - 460

50 øre Fr. IX på illustreret brevkort "Krølle-Bølle Is" fra Pedersker d. 21.7.1967til Klemensker.
Lot: 329896

5 øre Våben på brevkort annulleret med stjernestempel NYRAAD og sidestemplet bureau Masnedsund - Kallehave T.5 d. 18.6.1905 til København.

1905 - Denmark4774 - Cover - SK 0932

Lot: 329498

20 øre Chr. X på brev fra København d. 28.5.1945 til Stockholm, Sverige. Åbnet af dansk efterkrigscensur med neutral brun banderole stemplet (krone)/305/Danmark med signatur.

1945 - Denmark1000 - Cover - 276

Lot: 329274

10 c. Tell på underfrankeret brevkort fra Langenbruck d. 1.9.1934 til København, Danmark. Rammestempel T 16 2/3 og udtakseret i porto med 20 øre dansk portomaskinstempel.

1934 - Switzerland1000 - Cover

10 c. Tell på underfrankeret brevkort fra Langenbruck d. 1.9.1934 til København, Danmark. Rammestempel "T 16 2/3" og udtakseret i porto med 20 øre dansk portomaskinstempel.
Lot: 329619

5 øre Fr. VIII helsagsbrevkort med fortryk advis fra De Danske Statsbaner annulleret med brotype Ia Onsild d. 7.5.1909 til Vammen pr. Viborg.

1909 - Denmark9500 - Cover - EB 21

Lot: 329836

Rich's miniature Verdens Atlas fra ca. 1930'erne. 16 sider.

DenmarkMisc

Lot: 329633