1886 - GermanyCover
25 pfg. helsags rørpostkort annulleret Berlin S.W. P29 (R19) d. 12.11.1886. Påskrevet "1" og ank.stemplet Berlin W H.T.A. (R1).
Lot: 329851
Lot: 329851
5 öre og 15 öre Gustaf på brev fra Borås d. 2.4.1942 via Lissabon d. 7.4.1942 til Reykjavik, Island. Åbnet af britisk censur PC90/6936.
Lot: 329244
2 øre, 3 øre Bølgelinie og Julemærke 1912 på julekort annulleret med stjernestempel SKOVBØLLE og sidestemplet Nakskov d. 23.12.1912 til Horslunde.
Lot: 329486
20 øre Chr. X single på brev fra Ivigtut d. 29.7.1947 til København. Kuvert lavet af landkort.
Lot: 329962
10+10 øre og 40+10 øre Landshjelpen 1943 på brev fra Frederiksted d. 20.12.1943 til Holte, Danmark. Passér stemplet "Ao" ved den tyske censur i Oslo. Bagklap mangler.
Lot: 329221
5 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med stjernestempel AABYHØJ og sidestemplet Aarhus d. 31.12.1912 til Roslev.
Lot: 329537
4 øre og 8 øre Tofarvet omv. rm. på retur Postopkrævning fra Odense d. 17.4.1902 til Haarby pr. Flemløse. Returneret fra Assens med påskrift "Modtagelse nægtet".
Lot: 329386
5 øre Våben på brevkort (Parti fra Silkeborg, P. Alstrup no. 152) annulleret med lapidar Silkeborg JB.P. d. 23.7.1900 til Hovedgaard.
Lot: 329086
25 øre Haakon på brevkort (Bergsjø Høyfjellshotel) dateret d. 8.3.1958 og annulleret med kronet/posthorn stempel BERGSJØ til København, Danmark.
Lot: 328827
7 øre Chr. X på lokalt brevkort annulleret med brotype IIIb Esrom d. 12.9.1919.
Lot: 329582
10 øre Chr. X 60 år på brevkort annulleret Sønderborg d. 18.11.1931 og sidestemplet med posthornstempel SPANG (SØNDERBORG) til Augustenborg.
Lot: 329567
Berigtigelseskort formular S-6172 (5-72 A6) fra Postgirokontoret vedr. ubekendt udbetalingskort påsat 70 øre Bølgelinie annulleret med liniestempel d. 17.9.1973.
Lot: 329811
10 øre Regentjubilæum på brevkort fra Aalborg annulleret med skibsstempel "Fra Aalborg" og sidestemplet København d. 14.8.1937 til København.
Lot: 329595
10 øre Posthorn på underfrankeret brev fra Kristiania d. 7.5.1919 til Karlskrona, Sverige. Udtakseret i porto med 4 øre svensk Lösen etiket.
Lot: 329131
90 c. illustreret helsagsbrevkort opfrankeret med 10 c. fra Paris d. 2.7.1937 til Lyngby, Danmark.
Lot: 329825
50 øre Fr. IX på illustreret brevkort "Krølle-Bølle Is" fra Pedersker d. 21.7.1967til Klemensker.
Lot: 329896
5 øre Våben på brevkort annulleret med stjernestempel NYRAAD og sidestemplet bureau Masnedsund - Kallehave T.5 d. 18.6.1905 til København.
Lot: 329498
20 øre Chr. X på brev fra København d. 28.5.1945 til Stockholm, Sverige. Åbnet af dansk efterkrigscensur med neutral brun banderole stemplet (krone)/305/Danmark med signatur.
Lot: 329274
10 c. Tell på underfrankeret brevkort fra Langenbruck d. 1.9.1934 til København, Danmark. Rammestempel "T 16 2/3" og udtakseret i porto med 20 øre dansk portomaskinstempel.
Lot: 329619
5 øre Fr. VIII helsagsbrevkort med fortryk advis fra De Danske Statsbaner annulleret med brotype Ia Onsild d. 7.5.1909 til Vammen pr. Viborg.
Lot: 329836
Rich's miniature Verdens Atlas fra ca. 1930'erne. 16 sider.
Lot: 329633