Turistporto og Cypern 1 c. tvangstillægsmærke på brevkort fra Cypern dateret d. 11.8.1996 til Sverige.

1996 - SwedenCover - TU 11

Lot: 331656

30 øre Fr. IX på brev annulleret med pr.-stempel Sandevaag pr. Thorshavn d. 12.1.1954 til København.

1954 - Faroe Islands3800 - Cover - 337

Lot: 331896

2 cents helsagskuvert fra Washington DC d. 2.1.1894 til det argentinske generalkonsulat i New York.

1894 - USACover

Lot: 329994

10 øre Bølgelinie på firmakuvert fra Fyens Cykle-Depot fra Odense d. 19.9.1912 til Assens.

1912 - Denmark5000 - Cover - 65

Lot: 331487

3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort annulleret med stjernestempel OREHOVED og sidestemplet Nørre-Alslev d. 20.2.1907 til Bøgeskovholm pr. Nørre Alslev.

1907 - Denmark4861 - Cover - SK 0985

Lot: 329496

10 c. på brevkort (Le Boulevard Seguin Oran) stemplet Oran Prefecture d. 22.4.1914 til Trangisvaag, Færøerne. Påskrevet via Copenhagen. Interessant indgående post fra Nordafrika. Del af modtageradresse overstreget og hj. skade.

1914 - Faroe Islands3880 - Cover

10 c. på brevkort (Le Boulevard Seguin Oran) stemplet Oran Prefecture d. 22.4.1914 til Trangisvaag, Færøerne. Påskrevet "via Copenhagen". Interessant indgående post fra Nordafrika. Del af modtageradresse overstreget og hj. skade.
Lot: 331971

20 öre Gustaf på brev annulleret Fältpost Nr. 22 d. 6.2.1944 til NKI-skolen i Stockholm. Fra soldat ved feltpost nr. 24222.

1944 - SwedenCover

Lot: 331658

90 øre Postjubilæum på brev annulleret med bureaustempel Fredericia - Padborg T.908 d. 21.5.1975 til Hobro.

1975 - Denmark1000 - Cover - 581

Lot: 331775

5 øre Våben (2) på brevkort annulleret med lapidar Løgstør d. 24.7.1903 til Biebrich, Tyskland. Retur med stempel Ohne nähere Wohnungsangabe nicht zu ermitteln. Biebricht Postamt I, samt 2-sproget retur-etiket Unbekannt..

1903 - Denmark9670 - Cover - 34C

5 øre Våben (2) på brevkort annulleret med lapidar Løgstør d. 24.7.1903 til Biebrich, Tyskland. Retur med stempel "Ohne nähere Wohnungsangabe nicht zu ermitteln. Biebricht Postamt I", samt 2-sproget retur-etiket "Unbekannt.".
Lot: 331482

Ufrankeret fortrykt luftpostkuvert stemplet United Nations Protection Force d. 16.7.1995 og sidestemplet DANSQN TUZLA til Gilleleje, Danmark. På bagsiden afs.-stempel DANSQN/NORDBAT 2/NORDCON/UNPROFOR/ Feltpost 55 / Tuzla.

1995 - Denmark3250 - Cover

Lot: 331556

Postsparkarte med 10 pfg. Hitler (30) stemplet i både Mainz og Sorgenloch 1943. Forstærket med tape.

1943 - GermanyCover

Lot: 331332

20 øre Karavel på brev annulleret med bureaustempel Horsens - Thyregod T.60 d. 1.2.1943 og sidestemplet med posthornstempel DORTHEASMINDE (ULDUM) til København.

1943 - Denmark7171 - Cover - SK 26.2

Lot: 331736

5 øre Bølgelinie (defekt), 15 øre Chr. X og Indre Mission mærkat på brev annulleret med svagt udslebet stjernestempel SANDEVAAG og sidestemplet Thorshavn d. 15.12.1945 til København.

1945 - Faroe Islands3800 - Cover - SK 1104

Lot: 331941

2 øre Bølgelinie single på lokal tryksag i Kjøbenhavn d. 7.12.1907.

1907 - Denmark1000 - Cover - 43

Lot: 331491

15 øre Karavel på brevkort (Gade i Thorshavn) annulleret med brotype IIIc Thorshavn d. 31.12.1940 til Sand.

1940 - Faroe Islands3800 - Cover - 203

Lot: 331931

5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med bureaustempel Hobro - Løgstør T.1128 d. 18.6.1908 til Nørager.

1908 - Denmark9500 - Cover - 54

Lot: 331705

10 øre helsagsbrevkort (fabr. 85-H) annulleret med brotype Ia Tjæreborg d. 31.7.1927 til Kolding.

1927 - Denmark6731 - Cover - EB 78

Lot: 329566

5 øre Bølgelinie (4) på lokalbrev annulleret med bureaustempel Kolding - Troldhede T.211 d. 1.3.1954 til Kolding.

1954 - Denmark6000 - Cover - 246

Lot: 331694

10 øre Bølgelinie, 2 kr. Thorvaldsen og 4 kr. Rigsvåben (par) på internationalt adressekort for luftpostpakke fra København 21 d. 14.12.1971 til Freiburg, Tyskland. Rammestempel: Gebyr 50 øre Indbefattet.

1971 - Denmark1000 - Cover - 318, 487, 508

10 øre Bølgelinie, 2 kr. Thorvaldsen og 4 kr. Rigsvåben (par) på internationalt adressekort for luftpostpakke fra København 21 d. 14.12.1971 til Freiburg, Tyskland. Rammestempel: "Gebyr 50 øre Indbefattet".
Lot: 331341

20 øre Chr. X på brev annulleret med smukt brotype IIIg Thorshavn d. 14.11.1948 (= søndag) til København.

1948 - Faroe Islands3800 - Cover - 276

Lot: 331891

300 mk. (2) og 500 mk. (2) Infla udg. på brev fra Seebad Bansin d. 16.7.1923 til løjtnant ombord på svensk jager Munin, Stockholm I, Sverige.

1923 - GermanyCover

300 mk. (2) og 500 mk. (2) Infla udg. på brev fra Seebad Bansin d. 16.7.1923 til løjtnant ombord på svensk jager "Munin", Stockholm I, Sverige.
Lot: 331611