1996 - SwedenCover - TU 11
Turistporto og Cypern 1 c. tvangstillægsmærke på brevkort fra Cypern dateret d. 11.8.1996 til Sverige.
Lot: 331656
Lot: 331656
30 øre Fr. IX på brev annulleret med pr.-stempel Sandevaag pr. Thorshavn d. 12.1.1954 til København.
Lot: 331896
2 cents helsagskuvert fra Washington DC d. 2.1.1894 til det argentinske generalkonsulat i New York.
Lot: 329994
10 øre Bølgelinie på firmakuvert fra Fyens Cykle-Depot fra Odense d. 19.9.1912 til Assens.
Lot: 331487
3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort annulleret med stjernestempel OREHOVED og sidestemplet Nørre-Alslev d. 20.2.1907 til Bøgeskovholm pr. Nørre Alslev.
Lot: 329496
10 c. på brevkort (Le Boulevard Seguin Oran) stemplet Oran Prefecture d. 22.4.1914 til Trangisvaag, Færøerne. Påskrevet "via Copenhagen". Interessant indgående post fra Nordafrika. Del af modtageradresse overstreget og hj. skade.
Lot: 331971
20 öre Gustaf på brev annulleret Fältpost Nr. 22 d. 6.2.1944 til NKI-skolen i Stockholm. Fra soldat ved feltpost nr. 24222.
Lot: 331658
90 øre Postjubilæum på brev annulleret med bureaustempel Fredericia - Padborg T.908 d. 21.5.1975 til Hobro.
Lot: 331775
5 øre Våben (2) på brevkort annulleret med lapidar Løgstør d. 24.7.1903 til Biebrich, Tyskland. Retur med stempel "Ohne nähere Wohnungsangabe nicht zu ermitteln. Biebricht Postamt I", samt 2-sproget retur-etiket "Unbekannt.".
Lot: 331482
Ufrankeret fortrykt luftpostkuvert stemplet United Nations Protection Force d. 16.7.1995 og sidestemplet DANSQN TUZLA til Gilleleje, Danmark. På bagsiden afs.-stempel DANSQN/NORDBAT 2/NORDCON/UNPROFOR/ Feltpost 55 / Tuzla.
Lot: 331556
Postsparkarte med 10 pfg. Hitler (30) stemplet i både Mainz og Sorgenloch 1943. Forstærket med tape.
Lot: 331332
20 øre Karavel på brev annulleret med bureaustempel Horsens - Thyregod T.60 d. 1.2.1943 og sidestemplet med posthornstempel DORTHEASMINDE (ULDUM) til København.
Lot: 331736
5 øre Bølgelinie (defekt), 15 øre Chr. X og Indre Mission mærkat på brev annulleret med svagt udslebet stjernestempel SANDEVAAG og sidestemplet Thorshavn d. 15.12.1945 til København.
Lot: 331941
2 øre Bølgelinie single på lokal tryksag i Kjøbenhavn d. 7.12.1907.
Lot: 331491
15 øre Karavel på brevkort (Gade i Thorshavn) annulleret med brotype IIIc Thorshavn d. 31.12.1940 til Sand.
Lot: 331931
5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med bureaustempel Hobro - Løgstør T.1128 d. 18.6.1908 til Nørager.
Lot: 331705
10 øre helsagsbrevkort (fabr. 85-H) annulleret med brotype Ia Tjæreborg d. 31.7.1927 til Kolding.
Lot: 329566
5 øre Bølgelinie (4) på lokalbrev annulleret med bureaustempel Kolding - Troldhede T.211 d. 1.3.1954 til Kolding.
Lot: 331694
10 øre Bølgelinie, 2 kr. Thorvaldsen og 4 kr. Rigsvåben (par) på internationalt adressekort for luftpostpakke fra København 21 d. 14.12.1971 til Freiburg, Tyskland. Rammestempel: "Gebyr 50 øre Indbefattet".
Lot: 331341
20 øre Chr. X på brev annulleret med smukt brotype IIIg Thorshavn d. 14.11.1948 (= søndag) til København.
Lot: 331891
300 mk. (2) og 500 mk. (2) Infla udg. på brev fra Seebad Bansin d. 16.7.1923 til løjtnant ombord på svensk jager "Munin", Stockholm I, Sverige.
Lot: 331611