1954 - Denmark6980 - Cover - 337
30 øre Fr. IX på brev annulleret med pr.-stempel Stadil pr. Tim d. 22.11.1954 til Hellerup.
Lot: 333896
Lot: 333896
Svensk 5 öre Løve og 15 öre Gustaf, samt dansk 20 øre Karavel, på brevkort (Havnen i Helsingborg med dampskib og flyvemaskine) annulleret med tysk skibsstempel Deutsche Seepost Gjedser - Warnemünde Fh. d. 17.11.1937 til Tjekkoslovakiet.
Lot: 335394
1/4 Lod til det 119de Kongelige Kjøbenhavnske Classe-Lotteri udstedt i Frederikssund 1866.
Lot: 335430
5 øre Våben i parstykke på brevkort fra Kjøbenhavn d. 24.10.1904 til Mariehamn på Ålandsøerne. Påskrevet "via Malmö-Stockholm" og ank.stemplet med 2-sproget stempel i Mariehamn d. 27.10.1904.
Lot: 333404
Komplet sæt Chr. X og Isbjørn på eksprditions-brevkort annulleret Pearyland Nordgrønland d. 1.8.1948 til Holte, Danmark.
Lot: 335457
30 øre Chr. X på retur Indkasserings-Postanvisning fra Holbæk d. 19.9.1925 til Slagelse.
Lot: 332790
10 øre Bølgelinie på underfrankeret brevkort (Parnas, Sorø) påskrevet "kassebr." og stemplet Sorø d. 5.6.1922 til København. Udtakseret i porto med 10 øre SF "Porto"-provisorium stemplet Kjøbenhavn B. d. 6.6.1922.
Lot: 335427
65 øre helsags aerogram fra Narvik d. 14.7.1958 til New York, USA.
Lot: 335469
4 sk. 1854 udg. på brev annulleret med nr.stempel "16" og sidestemplet antiqua Flensburg d. 12.7.1860 til Pellworm. På bagsiden transit stemplet Slesv. P. SP. BUR. II og Husum d. 13.7.1860, samt laksegl fra Det kongl. Stempelpapirsforvaltningsembede
Lot: 335213
4 sk. 1854 udg. på markedsberetning fra London annulleret med nr.stempel "2" og sidestemplet lapidar K.D.O.P.A. Hamburg d. 21.10.1855 til Assens.
Lot: 335157
60 øre Fr. IX og Løve Herreds Vaaben mærkat på brevkort fra Hellerup d. 29.12.1970 til København.
Lot: 335362
25 øre Oslo byjubilæum på brev fra Oslo d. 23.5.1950 til København, Danmark. Påsat forespørgselsetiket.
Lot: 332802
10 øre Fr. VIII helsagsbrevkort fra Aarhus annulleret med bureaustempel Fredericia - Aalborg T.912 d. 22.6.1908 til Gmünd, Württemberg, Tyskland.
Lot: 335993
15 øre Karavel på brev annulleret med stjernestempel HJORTDAL og sidestemplet Fjerritslev d. 13.8.1927 til Sorø.
Lot: 333051
10 øre Chr. X på underfrankeret brevkort fra Silkeborg til Ejby St. Udtakseret i porto med 10 øre Portomærke annulleret med kontorstempel: Ejby Postekspedition.
Lot: 335434
8 øre helsagskorrespondancekort dateret Lemvig og annulleret med lapidar bureaustempel Lemvig - Vemb d. 17.3.1989 til København.
Lot: 335998
1 øre Våben og 4/8 øre Provisorium på lokalbrev i Kjøbenhavn d. 28.11.1904.
Lot: 335399
10 c. på brevkort fra Dieppe annulleret med britisk skibsstempel London M.B. d. 9.8.1911 til England.
Lot: 335386
Ufrankeret feltpostkort (Irkutsk) 1915 med tjenestestempler fra 12. Sibiriske Skytte Reserve Battalion til Yurev, Lifland.
Lot: 335640
1855. Portobrev med antiqua Flensburg d. 19.1.1855 (delvis håndskrevet dato) via Hamburg til Arnhem, Holland. Antiqua Flensburg benyttet som reservestempel ved Bahnhof Flensburg i perioden 7.1.-27.2.1855.
Lot: 335319
15 øre Chr. X på brevkort annulleret med brotype IIIb Østermarie d. 15.7.1921 til København.
Lot: 326343