30 øre Fr. IX på brev annulleret med pr.-stempel Øster Brønderslev pr. Brønderslev d. 4.4.1962 til København.

1962 - Denmark9700 - Cover - 394

Lot: 333908

Komplet sæt Dr. Maud sørge udg. på anbefalet luftpost FDC fra Oslo d. 24.7.1939 til Holte, Danmark - eftersendt til Kastrup.

1939 - NorwayCover

Lot: 335463

15 øre Løve og Norges Røde Kors Julemærke på julekort fra Ullevål Hageby d. 19.12.1949 til Nærum, Danmark.

1949 - Norway2850 - Cover

Lot: 335475

5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel GODTHAAB og sidestemplet Rønne d. 4.3.1910 til soldat på søfortet Prøvestenen, København Ø.

1910 - Denmark3751 - Cover - SK 0408

5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel GODTHAAB og sidestemplet Rønne d. 4.3.1910 til soldat på søfortet "Prøvestenen", København Ø.
Lot: 335742

10 pfg. Germania på nytårskort annulleret med bureaustempel Tondern - Hvidding bahnpost Zug 1228 d. 29.12.1910 til Kolding, Danmark.

1910 - Slesvig6270 - Cover - DAKA 275.01

Lot: 335943

Ufrankeret feltpostkort (Marine-Bau-Vervaltung) dateret i Libau d. 20.8.1917 med Briefstempel Kaiserlische Marine / Bauverwaltung Kurland in Libau til Wilhelmshaven.

1917 - GermanyCover

Ufrankeret feltpostkort (Marine-Bau-Vervaltung) dateret i Libau d. 20.8.1917 med Briefstempel "Kaiserlische Marine / Bauverwaltung Kurland in Libau" til Wilhelmshaven.
Lot: 335454

Frit Danmark. 3. Aargang nr. 2 - Maj 1945. Illegalt blad på 14 sider med Aabent Brev til Dr. Werner Best.

1944 - DenmarkMisc

"Frit Danmark". 3. Aargang nr. 2 - Maj 1945. Illegalt blad på 14 sider med Aabent Brev til Dr. Werner Best.
Lot: 331293

Skrivelse fra Jernbanepostkontor 2 vedr. melding fra tog 705 på ruten Fredericia-Vejle-Struer d. 19.6.1946.

1946 - DenmarkCover

Lot: 336005

5 øre Våben helsagsbrevkort annulleret med stjernestempel LYBY og sidestemplet lapidar Skive - Glyngøre JB. d. 5.5.1904 til Aarhus.

1904 - Denmark7800 - Cover - SK 0828

Lot: 335772

5 pfg. Germania på underfrankeret brevkort (Gruss aus Helgoland) stemplet Helgoland d. 8.6.1908 og sidestemplet Auf hoher See an Bord des Turbinenschnelldampfers KAISER til Aalborg, Danmark. Udtakseret i 10 øre dansk porto.

1908 - Germany9000 - Cover

5 pfg. Germania på underfrankeret brevkort (Gruss aus Helgoland) stemplet Helgoland d. 8.6.1908 og sidestemplet "Auf hoher See an Bord des Turbinenschnelldampfers KAISER" til Aalborg, Danmark. Udtakseret i 10 øre dansk porto.
Lot: 335758

14 kr. Rigsvåben på adressekort annulleret med parentes stempel Tølløse (Undløse) d. 3.1.1983 til Tranebjerg.

1983 - Denmark4340 - Cover - 753

Lot: 333912

Ufrankeret feltpostkort fra Libau stemplet K.D.Feldpoststation nr. 168 d. 16.7.1915 til Wilhelmshaven. Briefstempel: Kais. Marine / Hilfsminen-Suchdivision Swinemünde.

1915 - GermanyCover

Lot: 333523

2½d George VI på Holland-America Line kuvert annulleret Southampton Paquebot d. 14.7.1938 til Wien, Østrig. Bagklap mgl.

1938 - Great BritainCover

Lot: 335354

40 øre Chr. X på brev fra København d. 15.1.1924 til Biskra, Algeriet, Nordafrika.

1924 - Denmark1000 - Cover - 128

Lot: 332789

15 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 160) annulleret med udslebet stjernestempel SNOGHØJ og sidestemplet Fredericia d. 1.8.1947 til Nr. Broby.

1947 - Denmark7000 - Cover - SK 1208

Lot: 335746

50 c. og 1 fr. (par) på 2,50 fr. frankeret internationalt adressekort for pakke fra Altstätten (St. Gallen) d. 31.1.1920 via Lindau, Berlin og Trälleborg til Sverige.

1920 - SwitzerlandCover

Lot: 333383

20 aur Gullfoss på fortrykt kuvert fra Seydisfjördur d. 27.9.1934 til København. Svagt stempelaftryk.

1934 - Iceland1000 - Cover

Lot: 332239

4 øre Tofarvet tidl. tryk på lokalt landpostbrev (X under mærke) annulleret med nr.stempel 59 og sidestemplet lapidar Rudkjøbing d. 29.12.187x til Rudkjøbing.

Denmark5900 - Cover - 23a

4 øre Tofarvet tidl. tryk på lokalt landpostbrev (X under mærke) annulleret med nr.stempel "59" og sidestemplet lapidar Rudkjøbing d. 29.12.187x til Rudkjøbing.
Lot: 335710

1 øre og 2 øre Bølgelinie på illustreret lokal tryksags-kort dateret 26.4.1908 og annulleret med stjernestempel VETTERSLEV til Tyvelse pr. Vetterslev.

1908 - Denmark4100 - Cover - SK 1534

Lot: 335739

20 øre Chr. X på brev fra Kjøbenhavn d. 2.9.1914 til Sterkrade, Rheinland, Tyskland. Sendt åbent for at fremskynde censur og returneret d. 8.9.1914 med svært læselig returneringsårsag.

1914 - Denmark1000 - Cover - 71

Lot: 333976

Fortrykt takkerkort fra Amalienborg med tak for blomster til Frederik IX's 60 års fødselsdag.

1959 - Denmark1000 - Misc

Lot: 333477