1962 - Denmark9700 - Cover - 394
30 øre Fr. IX på brev annulleret med pr.-stempel Øster Brønderslev pr. Brønderslev d. 4.4.1962 til København.
Lot: 333908
Lot: 333908
Komplet sæt Dr. Maud sørge udg. på anbefalet luftpost FDC fra Oslo d. 24.7.1939 til Holte, Danmark - eftersendt til Kastrup.
Lot: 335463
15 øre Løve og Norges Røde Kors Julemærke på julekort fra Ullevål Hageby d. 19.12.1949 til Nærum, Danmark.
Lot: 335475
5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel GODTHAAB og sidestemplet Rønne d. 4.3.1910 til soldat på søfortet "Prøvestenen", København Ø.
Lot: 335742
10 pfg. Germania på nytårskort annulleret med bureaustempel Tondern - Hvidding bahnpost Zug 1228 d. 29.12.1910 til Kolding, Danmark.
Lot: 335943
Ufrankeret feltpostkort (Marine-Bau-Vervaltung) dateret i Libau d. 20.8.1917 med Briefstempel "Kaiserlische Marine / Bauverwaltung Kurland in Libau" til Wilhelmshaven.
Lot: 335454
"Frit Danmark". 3. Aargang nr. 2 - Maj 1945. Illegalt blad på 14 sider med Aabent Brev til Dr. Werner Best.
Lot: 331293
Skrivelse fra Jernbanepostkontor 2 vedr. melding fra tog 705 på ruten Fredericia-Vejle-Struer d. 19.6.1946.
Lot: 336005
5 øre Våben helsagsbrevkort annulleret med stjernestempel LYBY og sidestemplet lapidar Skive - Glyngøre JB. d. 5.5.1904 til Aarhus.
Lot: 335772
5 pfg. Germania på underfrankeret brevkort (Gruss aus Helgoland) stemplet Helgoland d. 8.6.1908 og sidestemplet "Auf hoher See an Bord des Turbinenschnelldampfers KAISER" til Aalborg, Danmark. Udtakseret i 10 øre dansk porto.
Lot: 335758
14 kr. Rigsvåben på adressekort annulleret med parentes stempel Tølløse (Undløse) d. 3.1.1983 til Tranebjerg.
Lot: 333912
Ufrankeret feltpostkort fra Libau stemplet K.D.Feldpoststation nr. 168 d. 16.7.1915 til Wilhelmshaven. Briefstempel: Kais. Marine / Hilfsminen-Suchdivision Swinemünde.
Lot: 333523
2½d George VI på Holland-America Line kuvert annulleret Southampton Paquebot d. 14.7.1938 til Wien, Østrig. Bagklap mgl.
Lot: 335354
40 øre Chr. X på brev fra København d. 15.1.1924 til Biskra, Algeriet, Nordafrika.
Lot: 332789
15 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 160) annulleret med udslebet stjernestempel SNOGHØJ og sidestemplet Fredericia d. 1.8.1947 til Nr. Broby.
Lot: 335746
50 c. og 1 fr. (par) på 2,50 fr. frankeret internationalt adressekort for pakke fra Altstätten (St. Gallen) d. 31.1.1920 via Lindau, Berlin og Trälleborg til Sverige.
Lot: 333383
20 aur Gullfoss på fortrykt kuvert fra Seydisfjördur d. 27.9.1934 til København. Svagt stempelaftryk.
Lot: 332239
4 øre Tofarvet tidl. tryk på lokalt landpostbrev (X under mærke) annulleret med nr.stempel "59" og sidestemplet lapidar Rudkjøbing d. 29.12.187x til Rudkjøbing.
Lot: 335710
1 øre og 2 øre Bølgelinie på illustreret lokal tryksags-kort dateret 26.4.1908 og annulleret med stjernestempel VETTERSLEV til Tyvelse pr. Vetterslev.
Lot: 335739
20 øre Chr. X på brev fra Kjøbenhavn d. 2.9.1914 til Sterkrade, Rheinland, Tyskland. Sendt åbent for at fremskynde censur og returneret d. 8.9.1914 med svært læselig returneringsårsag.
Lot: 333976
Fortrykt takkerkort fra Amalienborg med tak for blomster til Frederik IX's 60 års fødselsdag.
Lot: 333477