1966 - Denmark8800 - Cover - 445
50 øre Assistenshuset og Julemærke 1966 på brev annulleret med pr.-stempel Rødding pr. Viborg d. 20.12.1966 til Kastrup.
Lot: 335534
Lot: 335534
5 øre Fr. VIII helsagsafklip på brevkort fra Kjøbenhavn d. 22.12.1913 til Slagelse.
Lot: 335736
10 øre Chr. X på brevkort fra Kjøbenhavn d. 20.6.1917 til Kowrow, Rusland. Russisk censur fra Petrograd.
Lot: 335719
5 øre Fr. VIII i parstykke på brevkort fra Odense d. 29.8.1910 via Lisboa til Funchal, Madeira.
Lot: 335396
10 pfg. Germania på brevkort annulleret med bureaustempel Tondern - Hvidding Bahnpost Zug 1229 d. 14.5.1910 til Kolding.
Lot: 335775
Ufrankeret infla brev med 60.000 mk. betalt kontant fra Rodenkirchen d. 29.8.1923 til Amsterdam, Holland.
Lot: 336012
Udateret SS-feldpostbrev fra dansk SS-Panzer Grenadier Peder Termansen ved SS-Panzer Grenadier Ausbildungs Kompagnie 11 “Danmark” i Oberpfalz til Tinglev. Violet Briefstempel fra SS-Führungshauptamt og åbnet af SS-feldpostcensur.
Lot: 334807
10 pfg. Adler på brev fra Aabenraa annulleret med bureaustempel Apenrade - Rothenkrug Bahnpost Zug 177 d. 30.3.1885 til Vojens.
Lot: 335941
5 øre Chr. X på julekort fra Farum annulleret med bureaustempel Kjøbenhavn - Slangerup T.6 d. 23.12.1916 til Fredensborg.
Lot: 335767
5 øre Våben på brevkort annulleret med bureaustempel Nyborg - Faaborg T.13 d. 27,6,1905 til Kalør pr. Odense.
Lot: 335766
130 øre Margrethe helsagsbrevkort fra Sæby annulleret med bureaustempel Fredericia - Frederikshavn T.594 d. 23.2.1962 til Bagsværd.
Lot: 335995
15 øre Karavel på brev fra Nørre Nebel annulleret med bureaustempel Varde - N.Nebel - Tarm T.10 d. 2.12.1938 til København.
Lot: 335822
5 øre Fr. VIII og Julemærke 1909 på brevkort annulleret med stjernestempel VESTERBORG og sidestemplet svagt Nakskov d. xx.12.1909 til Kauslunde St.
Lot: 335740
10 øre Posthorn på brev annulleret med ulæseligt 4-ringsstempel dateret d. 20.1.1916 til Sanitetskorporal ved Feltpostkontor 8 i Christianssand S.
Lot: 335461
3 øre helsagsbrevkort opfrankeret med 7 øre Chr. X fra Nakke annulleret med bureaustempel Nykjøbing. S. - Holbæk T.10 d. 29.12.1919 til Højby St.
Lot: 335773
1853. Ufrankeret pakkefølgebrev mærket "Frit" med antiqua Apenrade. d. 29.8.1853 til Direktionen for Daareanstalten i Slesvig - eftersendt.
Lot: 335135
Tysk 10 pfg. Germania helsagsbrevkort fra Allenstein d. 13.10.1918 til Reykjavik, Island - påskrevet “Norwegen”. Violet censur fra Königsberg i Ostpreussen. Sjældent eksempel på tysk censur til Island under 1. verdenskrig.
Lot: 334815
5 øre Regentjubilæum på tryksag fra København annulleret med bureaustempel København - Nyborg T.73 d. 28.5.1937 til Skive.
Lot: 335796
15 øre Karavel på brev fra Sønderborg annulleret med bureaustempel Sønderborg - Tønder sn2 T.1420 d. 18.1.1929 til København.
Lot: 335980
Ufrankeret feltpostkort (Revolution i Reval d. 10.3.1917) med militært tjenestestempel til Ivanovskoe Estland. Ank.stemplet i Ivanovskoe Estl. d. 10.4.1917.
Lot: 335638
10 øre Fr. VIII på brev fra Faaborg annulleret med bureaustempel Nyborg - Faaborg T.39 d. 10.10.1907 til Assens.
Lot: 335764