1921 - Denmark8600 - Cover - 75, 104
35 øre og 1 kr. Chr. X på internationalt adressekort for pakke med postopkrævning fra Silkeborg d. 20.5.1921 via Malmö til Torsby, Sverige.
Lot: 338059
Lot: 338059
20 pfg. Adler single på brev annulleret med enringsstempel Mögeltondern d. 21.12.1897 via New York til Providence, Rhode Island, USA. Returneret som ubekendt med adskillige stempler og ank.stemplet i Mögeltondern d. 4.8.1898. Dekorativt brev.
Lot: 338420
10 øre Bølgelinie på brevkort annulleret med sjældent brotype Vb Rønne B. d. 21.9.1929 til Neksø. Stempel benyttet ca. 2 mdr. senere end registreret af Bendix. Undervurderet i katalog.
Lot: 336430
15 øre Chr. X i parstykke på brev fra den amerikanske vicekonsul George L. West Jr. ved det amerikanske konsulat i Godthaab d. 4.1.1941 sendt med dampskibet S/S "Julius Thomsen" via Ivigtut og Philadelphia til San Francisco, USA. Violet skibsstempel "Paquebot" fra anløb i Philadelphia d. 22.1.1941 og privat ank.stempel ved forsikringsselskab i San Francisco d. 27.1.1941. Uden censur. Sjældent brugsbrev fra 2. verdenskrig.
Lot: 338473
7 øre Chr. X på brevkort (Bredgade i Herning) annulleret med bureaustempel Vejle - Holstebro sn2 T.1184 d. 17.5.1919 til København.
Lot: 338462
Komplet sæt Velgørenhed på anbefalet brev fra St. Petersburg d. 17.8.1905 til Amsterdam, Holland. Kuvert med vandret fold og skrammer på bagsiden.
Lot: 338425
1 kr. Snorre Sturlason på luftpostbrev fra Reykjavik 2.3.1942 til Undercover adresse Helgi Briem, Lissabon, Portugal. Sjældent O.A.T. stempel fra Prestwick, Scotland. Åbnet af britisk censur PC90/4255 og ank. d. 14.4..1942.
Lot: 338504
80 øre og 1 kr. Chr. X med perfin "HP" på internationalt adressekort for pakke fra firma Holger Petersen i Kjøbenhavn d. 27.3.1916 til Ekenäs, Finland. Russisk censur. Transit stemplet PKP Malmö Transit d. 30.3.1916, det svenske stempel blev benyttet ved den svenske pakkepost ekspedition i København.
Lot: 338120
2 øre Bølgelinie i vandret 5-stribe på brev annulleret med brotype IIIb Krigsfangelejr No. 1 Danmark d. 4.7.1917 til Aalborg. Stempel benyttet i lazaretlejren i Horserød ved Helsingør.
Lot: 336946
Amerikansk 5 cents Luftpost og SCADTA 30 c. Luftpost udg. på blandingsfrankeret brev fra Whitewater d. 27.3.1929 via Cartagena d. 8.4.1929 til Bogota, Colombia.
Lot: 338507
5 mills Transjordan (par), 15 mills (par) og 20 mills "Palestine" Provisorium på luftpostbrev fra Amman d. 17.11.1951 til Manchester, England. Bagklap mgl.
Lot: 338505
Ufrankeret anbefalet brev påsat 5 kr. i 3-stribe og annulleret med rammestempel "M. Kir. Postaigazgatosag Budapesten" til adresse i Budapest. På bagsiden stemplet d. 20.2.1885. Mystisk brev.
Lot: 338426
Britisk Honour envelope med svagt feltpoststempel Field Post Office d. 16.8.1941 til Selby, England. Vandskadet med rammestempel "DAMAGED BY SEA-WATER". Brevet sendt fra de britiske styrker på Island som benyttede FPO 304, 306, 307 og 308 som på forsendelser fra perioden 15.-27. august 1941 kendes med stempler som henviser til et skibsforlis.
Lot: 338474
1½ sn., 3 sn. og 4 sn. Kronings udg. på brev annulleret med særstempel d. 13.11.1915 til tysk krigsfange, Alfred Wehrhahn i krigsfangelejr Shizuoka i Japan. Alfred Wehrhahn var underoffizer i III Seebataillon og kom i japansk fangenskab 1914-19.
Lot: 338441
1849. Francobrev med 1½-ringsstempel Sonderburg. d. 1.11.1849 til Carlshütte pr. Rendsburg.
Lot: 335168
20 øre Chr. X helsagskorrespondancekort (fabr. 44-O) med perfin "AU" fra Arbejdernes Ulykkesforsikring i København d. 11.2.1925 til Mosehavegaard pr. Katterød. På bagsiden ank.stemplet med brotype IIIb Katterød d. 12.2.1925
Lot: 338384
5 øre Chr. IX på brevkort (Store Restrup) dateret Store Restrup og annulleret med stjernestempel SØNDERHOLM og sidestemplet bureau Aalborg - Aars T.56 d. 10.11.1906 til København.
Lot: 338446
1 Sgr. helsagskuvert opfrankeret med 2 Sgr. Adler stukken kant sendt anbefalet med rammestempel "Recomandirt" fra Sorau d. 17.12.186x til Görlitz.
Lot: 338081
3 øre helsagsbrevkort opfrankeret med 5 øre Fr. VIII sendt underfrankeret fra København og annulleret med bureaustempel Kjøbenhavn - Gjedser T.33 d. 16.4.1908 til Warnemünde, Tyskland. Sort "T"-stempel og udtakseret i "5" pfg. tysk porto.
Lot: 338072
Bovrup-kartoteket: "Kartoteket for Storkøbenhavn" udgivet af Modstandsbevægelsens Gruppe P6, København 1946. 158 sider hæftet. Sjælden fortegnelse over medlemmer af DNSAP i pæn kvalitet.
Lot: 338463
Komplet sæt Amerikaner udg. på uadresseret officiel FDC stemplet Kutdligssat d. 1.2.1945.
Lot: 338464