1938 - Denmark1000 - Cover - 216, 217, 220
10 øre, 15 øre og 1 kr. Luftpost på anbefalet luftpostbrev annulleret brotype IId København Luftpost sn3 d. 30.3.1938 til Laholm, Sverige.
Lot: 345173
Lot: 345173
5 aur Chr. X i parstykke på brevkort (Parti fra Nordfjord) dateret på Island d. 8.10.1920, annulleret med skibsstempel "Fra Island" og sidestemplet Kjøbenhavn d. 7.11.1920 til Stockholm, Sverige.
Lot: 345155
5 pfg. Hindenburg helsagsbrevkort opfrankeret med 50 pfg. Hindenburg og 25 pfg. Tog og sendt som 80 pfg. frankeret luftpost ekspresbrevkort fra Berlin NW d. 30.7.1935 via Berlin Zentralflughafen d. 30.7.1935 og sejlende bureau Kjøbenhavn - Malmø d. 30.7.1935 til København. Befordret med rørpost fra Berlin NW til lufthavnen.
Lot: 345211
25 øre Karavel og 1 kr. Chr. X på luftpostbrev annulleret med brotype IId København V. / Vesterport d. 27.11.1941 til Oakland, USA. Åbnet af tysk censur i Berlin og britisk censur på Bermuda PC90/1701 med stempel "I.C.". Urent åbnet.
Lot: 340821
1836. Francobrev med påskrift "29" sk., "Fr. Hbg." og indhold fra Kjøbenhavn d. 3.10.1836 til Cette, Frankrig. Stemplet Danemarck par Hambourg og T.T.R.4 ved Thurn & Taxis postkontor i Hamburg, samt rødt grænse stemplet "Allemagne par Strassbourg" og "9" kreuzer. Ank.stemplet i Cette d. 15.9.1836
Lot: 343948
50 öre Gustaf single på adressekort pakke med tidningar fra "Expeditionen av SCOUTEN Tidskrift för Sveriges Scoutförbund" i Stockholm d. 15.1.1914 til Allingsås Scoutkår. Sveriges Scoutförbund blev stiftet 3.1.1912 og samme år udkommer første nummer af spejder tidsskriftet "Scouten".
Lot: 345133
KRO-post. 4 sk. 1854 udg. på brev annulleret med nr.stempel "24" og sidestemplet antiqua Helsingør d. 13.5.1856 til Kammerherre von Wind, Ridder af Dannebrog til Bækkeskov pr. Rønnede Kro. Officer og godsejer Christian Andreas Vind (1794-1869) modtog i 1858 den af den franske kejser Napoleon III indstiftede St. Helena-medalje.
Lot: 343821
1904. Ufrankeret "Befalet Indberetning fra sognefogeden på Jegindø" til Morsø Herredskontor med brotype Ia Nykjøbing i Jylland d. 30.9.1904. Jegindø blev først landfast med dæmning i 1916 og fik eget brevsamlingssted med stjernestempel i 1919.
Lot: 345180
20 øre helsagskuvert (fabr. 57a) annulleret med bureaustempel Fredericia - Vejle - Struer T.717 d. 31.1.1942 og sidestemplet med posthornstempel Munkebjerg (Vejle) til Dansk Røde Kors, Kontoret for Hjælp til Krigsramte, København.
Lot: 345080
50 øre (2) og 1 kr. Chr. X på 2 kr. frankeret adressebrev for værdipakke fra Rønne d. 24.12.1917 til Kjøbenhavn.
Lot: 343072
1,50 fr. Koloni udstilling på brev fra den danske legation i Paris d. 3.11.1931 til Direktør Daugaard-Jensen, Kommandør af Dannebrog og Dannebrogsmand, Grønlands Styrelse, København, Danmark.
Lot: 345217
Sydfyenske Jernbaner telegram - Form 12. 22076 - med meddelelse fra Korinth d. 16.9.1944 til guldbrudepar i Mørke.
Lot: 345116
15 øre Ibsen på brevkort (Skandinavien Amerika Linie dampskib) annulleret Oslo d. 11.5.1928 og sidestemplet "Posthorn / Fra skib" til Millinge, Danmark.
Lot: 345112
Ufrankeret rudekuvert fra firma International Harvester Company i København d. 11.2.1933 udtakseret i porto med 1 øre (5) og 25 øre Portomærke annulleret med liniestempel "Aalsø" d. 13.2.1933. Skåret i højre side.
Lot: 345191
1 kr. Tre Kroner single på UPU Post-identitetskort for kvinde med foto og annulleret Stockholm d. 30.4.1964,
Lot: 345137
20 øre Karavel på brevkort (Post reklame vedr. nedsat takst på postpakker efter åbning af Storstrømsbroen) annulleret med særstempel Danmark * Det rullende Postkontor * d. 26.9.1937 til Holland. Det rullende Postkontor var opstillet på Masnedø d. 26.9.1937 i forbindelse med Storstrømsbroens indvielse. God anvendelse til udlandet.
Lot: 345169
20 cts. og 1 pta. (2) Franco på brev stemplet Correo Aereo Valladolid d. 6.7.1939 til Ujpest, Ungarn. Lokal spansk censur fra Valladolid.
Lot: 345146
10 øre Våben på brev med indhold dateret i Køberup annulleret Næstved d. 2.11.1904 til Næstelsø pr. Brandelev - eftersendt til pr. Næstved. Transit stemplet med stjernestempel BRANDELEV. Kuvert lidt slidt.
Lot: 345082
Stempelmærke 25 kr. og 50 kr. på Våbentilladelse for Astra revolver udstedt af Kriminalpolitiet i København d. 18.2.1980.
Lot: 345218
20 øre Chr. X på brev fra København d. 16.11.1943 til Nykøbing F. Sendt fra Poul Rendrup fange no. 172 i Vestre Fængsels tyske afdeling. Uden indhold eller synlige tegn på censur.
Lot: 345176
Egyptisk 2 mills og 30 mills. på kurérbrev fra Cairo TCA (= Technical Cooperation Administration) under det amerikanske State Department annulleret Washington DC d. 11.12.1954 og sidestemplet "This article was originally mailed in country indicated by postage" til San Francisco, USA.
Lot: 343932