10 øre Bølgelinie på lokalbrev annulleret med TMS København K. / Besøg Købestævnet 28. Juli-6. August Fredericia d. 29.7.1933 - eftersendt til Sønderborg og udtakseret i enkeltporto til landsporto med 5 øre Portomærke stemplet Sønderborg d. 31.7.1933.

1933 - Denmark1000 - Cover - TMS 33.3

10 øre Bølgelinie på lokalbrev annulleret med TMS København K. / "Besøg Købestævnet 28. Juli-6. August Fredericia" d. 29.7.1933 - eftersendt til Sønderborg og udtakseret i enkeltporto til landsporto med 5 øre Portomærke stemplet Sønderborg d. 31.7.1933.
Lot: 350873

40 øre Karavel og 2 kr. Chr. X på internationalt adressebrev for pakke fra København d. 22.4.1944 til Røykenvik, Norge.

1944 - Denmark1000 - Cover - 260, 212

Lot: 350932

20 øre Chr. X på brev annulleret med TMS København *K* / *Benyt* Luftposten d. 7.9.1925 til Frederikssund.

1925 - Denmark1000 - Cover - TMS 5.1

20 øre Chr. X på brev annulleret med TMS København *K* / "*Benyt* Luftposten" d. 7.9.1925 til Frederikssund.
Lot: 350792

Statsbanedriften Følgeseddel for Frimærkepakke med lapidar VI Ølstykke med delvis håndskrevet dato d. 8.2.1899 til Sandved. Ank.stemplet med violet lapidar VI Sandved d. 8.2.1899.

1899 - Denmark3650 - Cover

Lot: 349707

15 øre Fr. IX på rudekuvert annulleret med TMS Europatoget er i Danmark 15.-30. Sept./København OMK.15 d. 17.9.1951.

1951 - Denmark1000 - Cover - TMS 166.4

15 øre Fr. IX på rudekuvert annulleret med TMS "Europatoget er i Danmark 15.-30. Sept."/København OMK.15 d. 17.9.1951.
Lot: 350803

Deutsches Reich Arbeitsbuch udfærdiget i Breig 1935 med diverse stempler.

1935 - GermanyMisc

Lot: 350927

5 øre H. C. Anderen i tête-bêche parstykke på lokalt brevkort annulleret med NEPA udstillingsstempel i Horsens d. 6.9.1936.

1936 - Denmark8700 - Cover - Tb 5

Lot: 350919

20 øre Fr. IX på firmakuvert fra Boldesager Bryggeri stemplet Esbjerg d. 24.11.1949 til København.

1949 - Denmark6700 - Cover - 307

Lot: 350816

8 øre Tofarvet på brev annulleret med stjernestempel GUDME og sidestemplet bureau Nyborg - Svendborg T.6 d. 15.11.1897 til soldat på søfortet Trekroner ved København. Urent åbnet i venstre side.

1897 - Denmark5884 - Cover - SK 0432

Lot: 350056

Ufrankeret KFUM Soldatermission brevkort med liniestempel Interneret Post fra garder i 3. Livgardebattalion interneret i Jægersborg og annulleret København d. 13.10.1943 til København. Stalag 391 Lejr No. 1 Jægersborg afsender men uden geprüft-stempel.

1943 - Denmark2820 - Cover

Ufrankeret KFUM Soldatermission brevkort med liniestempel "Interneret Post" fra garder i 3. Livgardebattalion interneret i Jægersborg og annulleret København d. 13.10.1943 til København. Stalag 391 Lejr No. 1 Jægersborg afsender men uden "geprüft"-stempel.
Lot: 350527

5 øre Chr. X 60 år i 3-stribe på brev annulleret med TMS København K. / Bestil Post- og Telefrafhaandbog paa Posthuset d. 12.12.1930 til Nibe.

1930 - Denmark1000 - Cover - TMS 23.2

5 øre Chr. X 60 år i 3-stribe på brev annulleret med TMS København K. / "Bestil Post- og Telefrafhaandbog paa Posthuset" d. 12.12.1930 til Nibe.
Lot: 350778

1 kr.i parstykke på formular (Tavbeszelö-jegy) annulleret Tiszavarkony d. 24.3.1914.

1914 - HungaryCover

Lot: 350623

30 pfg. single på underfrankeret luftpostkort stemplet Berlin Charlottenburg d. 21.7.1955 til Watford, England. Violet T-stempel påskrevet 6 2/3 cts.

1955 - GermanyCover

Lot: 350629

10 öre Gustaf 4-sider takket på brevkort dateret p.t. Kronprinsessan Ingrid annulleret med dansk stempel i Frederikshavn d. 15.7.1939 til Nibe, Danmark.

1939 - Sweden9900 - Cover

10 öre Gustaf 4-sider takket på brevkort dateret p.t. "Kronprinsessan Ingrid" annulleret med dansk stempel i Frederikshavn d. 15.7.1939 til Nibe, Danmark.
Lot: 350870

10 øre firmafranko fra Køge Andels-Svineslagteri på tryksagskort d. 23.11.1935 til Rødvig

1935 - Denmark4600 - Cover

Lot: 350926

10 øre Våben og tysk 10 pfg. Germania på brevkort (Hilsen fra København) annulleret med tysk bureaustempel Hamburg - Kiel Bahnpost Zug 31 d. 1.8.1900 til passager ombord på det amerikanske dampskib S/S St. Paul i Southampton, England.

1900 - Denmark1000 - Cover - 35B

10 øre Våben og tysk 10 pfg. Germania på brevkort (Hilsen fra København) annulleret med tysk bureaustempel Hamburg - Kiel Bahnpost Zug 31 d. 1.8.1900 til passager ombord på det amerikanske dampskib S/S "St. Paul" i Southampton, England.
Lot: 350433

12/15 øre Provisorium (3) på lokal retur Indkasserings-Indbetalingskort i Nibe d. 2.4.1927.

1927 - Denmark9240 - Cover - 159

Lot: 350846

20 øre Karavel på brev annulleret Holbæk d. 13.7.1944 og sidestemplet Fra Orø til Aarhus.

1944 - Denmark4300 - Cover - 258

20 øre Karavel på brev annulleret Holbæk d. 13.7.1944 og sidestemplet "Fra Orø" til Aarhus.
Lot: 350327

35 øre og 45 øre Chr. X på luftpostbrev fra Kolding d. 17.9.1948 til Fresno, USA.

1948 - Denmark6000 - Cover - 279, 296

Lot: 350436

5 øre (defekt) og 10 øre Chr. X 60 år på brev annulleret med brotype Id Hillerød ** d. 24.8.1931 til Veggerløse.

1931 - Denmark3400 - Cover - 186, 189

Lot: 350474

2,80 kr. helsagsbrevkort (fabr. 223) med Julemærke 1986 fra Vamdrup d. 22.12.1986 til Holstebro.

1986 - Denmark6580 - Cover - EB 143

Lot: 350500