5 øre Bølgelinie (5) på søndagsbrev fra København d. 30.4.1939 til Nibe. Påsat meddelelse fra Nibe postkontor - formular F. 7 12/34 (A8) - vedr. brevet afsendt for sent til udbringning søndag.

1939 - Denmark1000 - Cover - 199

Lot: 350848

30 øre Fr. IX og Julemærke på underfrankeret brev fra København d. 30.11.1961 til sømand ombord på M/S Kambodia via rederiet Ø. K. i København. Rederi-opfrankeret med med 170 øre firmafranko fra Østasiatisk Kompagni d. 1.12.1961 og eftersendt til skibet i lukket samlekuvert.

1961 - Denmark1000 - Cover - 394

30 øre Fr. IX og Julemærke på underfrankeret brev fra København d. 30.11.1961 til sømand ombord på M/S "Kambodia" via rederiet Ø. K. i København. Rederi-opfrankeret med med 170 øre firmafranko fra Østasiatisk Kompagni d. 1.12.1961 og eftersendt til skibet i lukket samlekuvert.
Lot: 352390

40 øre Chr. X på brev fra København d. 3.6.1947 til Hamburg, Tyskland. Returneret med flere stempler - bl.a. violet: Modtagelse Nægtet / Flygtningeadministrationen Kartoteket Frederiksgade 7 - København. Åbnet af britisk efterkrigscensur i Tyskland.

1947 - Denmark1000 - Cover - 280

Lot: 352358

2/5 øre Provisorium og 5 øre Chr. X (skjold) på lokalbrev annulleret brotype IIIb Thorshavn d. 21.1.1919. Kuvert let skåret i venstre side.

1919 - Faroe Islands3800 - Cover - 1, 68

Lot: 350905

15 øre Portomærke og 10 øre Gebyrmærke (par) annulleret med 2-liniestempel Toldpostkontoret / København ca. 1950 på ufrankeret fortrykt kuvert fra Toldpostkontoret (Opm.258 1000 8 49) til Importøren A/S i København. Iflg. specifikations-stempel for valutabevilling er mærkerne påsat for at modsvare hhv. 15 øre i udlagt porto og 20 øre i gebyr

Denmark1000 - Cover - P36, Gebyr 5

Lot: 352259

Ufrankeret brev fra København d. 16.6.1921 til Premierløjtnant A. H. Vedel ombord på krydseren Heimdal, Købmagergades postkontor, Kjøbenhavn. Udtakseret i porto med 20 øre Chr. X portoprovisorium stemplet Kjøbenhavn d. 17.6.1921. I perioden 16.6.-30.7.1921 indgik Hemdal i kongedelingen under Chr. X's rejse til Island, Færøerne og Grønland.

1921 - Denmark1000 - Cover - P 5

Ufrankeret brev fra København d. 16.6.1921 til Premierløjtnant A. H. Vedel ombord på krydseren "Heimdal", Købmagergades postkontor, Kjøbenhavn. Udtakseret i porto med 20 øre Chr. X portoprovisorium stemplet Kjøbenhavn d. 17.6.1921. I perioden 16.6.-30.7.1921 indgik "Hemdal" i kongedelingen under Chr. X's rejse til Island, Færøerne og Grønland.
Lot: 352253

75 øre 1. Zone single på overfrankeret ekspresbrev fra Politifuldmægtig B. Dinesen i Sønderborg d. 18.6.1920 til Tisvildeleje.

1920 - Slesvig6400 - Cover - 10

Lot: 350924

20 øre Chr. X på brev fra Thorshavn annulleret med skibs TMS København OMK.1 / Fra Island d. 8.11.1946 til København.

1946 - Faroe Islands3800 - Cover - 276

20 øre Chr. X på brev fra Thorshavn annulleret med skibs TMS København OMK.1 / "Fra Island" d. 8.11.1946 til København.
Lot: 352398

Christiania 1.25 Strøm på Dyssen 1982 udg. annulleret Fristaden Christiania d. 2.4.1990 og 3,50 kr. Kunstindustrimuseet annulleret København d. 3.4.1990 til Valby.

1990 - Denmark1000 - Cover - 960

Christiania 1.25 "Strøm på Dyssen" 1982 udg. annulleret Fristaden Christiania d. 2.4.1990 og 3,50 kr. Kunstindustrimuseet annulleret København d. 3.4.1990 til Valby.
Lot: 350111

8 øre helsagskuvert fra firma J. Moresco opfrankeret med 4 øre Tofarvet (3) fra Kjøbenhavn d. 24.10.18xx til Berlin, Tyskland.

Denmark1000 - Cover - KV 8, 23

Lot: 350879

5 kr. Våben helsagsbrevkort fra Wipplingerstrasse Wien d. 2.6.1888 påskrevet Via Leith (Edinburgh) til Reykjavik, Island. På bagsiden ank.stemplet lapidar Reykjavik d. 12.6.1888.

1888 - AustriaCover

5 kr. Våben helsagsbrevkort fra Wipplingerstrasse Wien d. 2.6.1888 påskrevet "Via Leith (Edinburgh)" til Reykjavik, Island. På bagsiden ank.stemplet lapidar Reykjavik d. 12.6.1888.
Lot: 352306

3 øre Bølgelinie (2) og 8/12 øre Provisorium (8) på 70 øre frankeret værdibrev fra Nibe d. 7.4.1921 til Vægger.

1921 - Denmark9240 - Cover - 79, 119

Lot: 350831

30 cts. Malaga provisorium og 5 cts. Pro Malaga velgørenhed på brev fra Malaga d. 23.8.1937 til SEvilla. Lokal censur fra Malaga.

1937 - SpainCover

30 cts. Malaga provisorium og 5 cts. "Pro Malaga" velgørenhed på brev fra Malaga d. 23.8.1937 til SEvilla. Lokal censur fra Malaga.
Lot: 350100

2 øre Bølgelinie og 5 øre Chr. X på brevkort fra Almindingen annulleret med bureau Rønne - Gudhjem T.16 d. 20.7.1919 til soldat på Ingeniørkasernen, Kobenhavn.

1919 - Denmark3700 - Cover - 68, 78

Lot: 352204

5 st. (par), 80 st. og 2 baht på blandingsfrankeret luftpostbrev fra Bangkok d. 22.12.1947 til Zug, Schweiz. Sort luftpoststempel A.V.2.

1947 - SiamCover

5 st. (par), 80 st. og 2 baht på blandingsfrankeret luftpostbrev fra Bangkok d. 22.12.1947 til Zug, Schweiz. Sort luftpoststempel "A.V.2".
Lot: 352286

Svensk 10 öre Luftpost (2) annulleret Stockholm d. 30.9.1937 og 9.10.1937, Luxembourg 1 fr. Luftpost annulleret Esch-S-A d. 26.9.1937 og belgist 1 fr./1,50 fr. Luftpost provisorium annulleret Bruxelles d. 27.9.1937 på filatelistisk blandingsfrankeret fluvnings-postkort fra Esch via Bruxelles til Stockholm og retur via Bruxelles til Haarlem, Holland.

1937 - SwedenCover

Lot: 352287

30 h. Franz Joseph (2) på fortrykt værdibrevs kuvert fra Karlsbad d. 16.2.1902 til Dömös a.d.Donau.

1902 - AustriaCover

Lot: 352289

50 c. George VI i parstykke på luftpostbrev annulleret med skibsstempel Paquebot og sidestemplet Kuching Sarawak d. 24.7.1951 til Torquay, England. Rifter.

1951 - SarawakCover

50 c. George VI i parstykke på luftpostbrev annulleret med skibsstempel "Paquebot" og sidestemplet Kuching Sarawak d. 24.7.1951 til Torquay, England. Rifter.
Lot: 352292

1/4 Anna George V helsagsbrevkort opfrankeret med 1½ Annas (par) George V sendt anbefalet fra Churu d. 18.6.1921

1921 - IndiaCover

Lot: 352299

1 Pia. British Forces in Egypt NAAFI mærke annulleret med stumt rumbeformet stempel på bagsiden af brev sidestemplet M.P.O. Cairo d. x.10.1937 til London, England. På forsiden rødt: Egypt Postage Prepaid 4.

1937 - Great BritainCover

Lot: 352310

4 cs. Isabella II single på brev annulleret med riststempel og sidestemplet Concentaina Alicante d. 10.12.1856 til Alicante. Revet på bagsiden.

1856 - SpainCover

Lot: 350359