10 øre Tavsen på brevkort annulleret med særstempel Danmark * Det rullende Postkontor * d. 5.6.1937 til Hellerup. Det rullende postkontor var opstillet i Horsens i dagene 5.-6. juni 1937 i forbindelse med Dyreskue

1937 - Denmark8700 - Cover - 231

Lot: 354995

15 øre Chr. X på brevkort fra København d. 27.9.1945 til Hälsingborg, Sverige. Dansk efterkrigscensur (krone)/210/Danmark.

1945 - Denmark1000 - Cover - 275

Lot: 354836

15 øre Karavel (3) på brevkort (Lille Havfrue) annulleret København Luftpost sn3 d. 11.8.1939 til Berlin, Tyskland.

1939 - Denmark1000 - Cover - 203

Lot: 354962

4 øre Tofarvet tryk 19 i parstykke på brev annulleret med nr.stempel 124 og sidestemplet lapidar Vensyssel J:PK: d. 6.11.1882 til Kjøbenhavn.

1882 - DenmarkCover - 23

4 øre Tofarvet tryk 19 i parstykke på brev annulleret med nr.stempel "124" og sidestemplet lapidar Vensyssel J:PK: d. 6.11.1882 til Kjøbenhavn.
Lot: 354369

15 øre Chr. X på privat korrespondancekort fra Jullerup d. 14.3.1927 til Reykjavik, Island.

1927 - Denmark5472 - Cover - 70

Lot: 354825

15 øre Fr. IX helsagsbrevkort (fabr. 170) annulleret med pr.-stempel Besser pr. Tranebjerg Samsø d. 28.9.1950 til Skanderborg.

1950 - Denmark8791 - Cover - EB 108

Lot: 357017

70 cts. Isabel single på sørgekuvert fra Cordoba d. 30.5.1939 til Paris, Frankrig. Lokal spansk censur fra Cordoba.

1939 - SpainCover

Lot: 354699

2 øre Bølgelinie single på underfrankeret lille tryksag (4x8½ cm) fra Kjøbenhavn d. 20.8.1917 til Havnlev pr. Rødvig. Udtakseret i 4 øre porto.

1917 - Denmark1000 - Cover - 78

Lot: 356022

15 cts. Isabel i parstykke på brevkort fra Zaragoza d. 12.1.1938 til Düsseldorf, Tyskland. Lokal spansk censur fra Zaragoza.

1938 - SpainCover

Lot: 354692

10 øre Genforening annulleret med violet liniestempel Frederikshavn anvendt som gebyrmærke på Attest for Indkøb af Frigørelsesmidler m.v. - F. Form. Nr. 43 (28/10 1919) dateret d. 20.7.1921.

1921 - Denmark9900 - Cover - 115

Lot: 356045

3 øre Bølgelinie på lokalt brevkort annulleret med stjernestempel HAASUM og sidestemplet Skive d. 1.10.1910 til Balling pr. Skive.

1910 - Denmark7800 - Cover - SK 0465

Lot: 354967

15 øre Postjubilæum på brevkort (Louisenlund, Endelave) annulleret med pr.-stempel Endelave pr. Horsens d. 25.6.1951 og sidestemplet Børnenes Vel / Louiselund / Endelave til Vejle.

1951 - Denmark8700 - Cover - 331

15 øre Postjubilæum på brevkort (Louisenlund, Endelave) annulleret med pr.-stempel Endelave pr. Horsens d. 25.6.1951 og sidestemplet "Børnenes Vel / Louiselund / Endelave" til Vejle.
Lot: 357012

1865. Ufrankeret pakkefølgebrev med fuldt indhold og antiqua Ribe d. 12.11.1865 til Fredericia. Påskrevet 24 sk. porto.

1865 - Denmark6760 - Cover

1865. Ufrankeret pakkefølgebrev med fuldt indhold og antiqua Ribe d. 12.11.1865 til Fredericia. Påskrevet "24" sk. porto.
Lot: 354740

10 mills på brev med fuldt indhold fra sømand ombord på S/S Ceylon i Alexandria d. 23.6.1917 via Cairo til Göteborg, Sverige. Åbnet af egyptisk censur no. 8

1917 - EgyptCover

10 mills på brev med fuldt indhold fra sømand ombord på S/S "Ceylon" i Alexandria d. 23.6.1917 via Cairo til Göteborg, Sverige. Åbnet af egyptisk censur no. 8
Lot: 354997

7½ pfg. Germania på nytårskort annulleret Wonsbek (Schleswig) d. 23.12.1917 til Skudstrup pr. Skodborg.

1917 - Slesvig6150 - Cover - DAKA 201.02

Lot: 354022

5 øre Chr. X på brevkort (Tannishus Badehotel) annulleret med stjernestempel TVERSTED til København.

Denmark9882 - Cover - SK 1415

Lot: 354968

Ufrankeret fortrykt krigsfangebrev fra sønderjyde, H. Jessen, Camp I, Knockaloe, Peel, Isle of Man, England til Flensburg. Åbnet at britisk krigsfangecensur P.W.248 og stemplet ved den tyske censur i Emmerich.

1916 - SlesvigCover

Lot: 356006

Ufrankeret feltpostkort (Luftschifferabteilung) fra Berlin Reinickendorf West d. 15.3.1917 til Nottmark på Als. Fra sønderjyde Jakob Blom i Luftschiff Ersatz Abteilung. Meddelelse delvist på dansk - afgår i morgen til felten.

1917 - Slesvig6400 - Cover

Lot: 356010

20 øre Fr. IX på brevkort annulleret med pr.-stempel Almegaards Kaserne pr. Rønne d. 14.6.1955 til Rønne.

1955 - Denmark3700 - Cover - 320

Lot: 357000

4 sk. 1854 udg. på brev annulleret med nr.stempel 84 og sidestemplet antiqua Herning d. 20.12.1855 til Holstebro.

1855 - Denmark7400 - Cover - 4

4 sk. 1854 udg. på brev annulleret med nr.stempel "84" og sidestemplet antiqua Herning d. 20.12.1855 til Holstebro.
Lot: 354331

5 pfg. Cifer (2) på brev annulleret Mögeltondern d. 9.3.1897 til Reisby pr. Ballum. På bagsiden ank.stemplet med 2-ringsstempel Ballum d. 10.3.1897.

1897 - Slesvig6430 - Cover - DAKA 114.02a, 13.05

Lot: 354320