1916 - SpainCover
25 cts. Alfonso XIII på brev fra San Sebastian d. 17.5.1916 til Stockholm, Sverige. Åbnet af fransk censur i London med censor-stempel no. 904.
Lot: 357668
Lot: 357668
Ufrankeret brev påskrevet "Postbesørget ufrankeret" fra Hyllested d. 6.8.1956 til Dommerkontoret i Ebeltoft. Udtakseret i porto med 30 øre Portomærke stemplet Ebeltoft d. 7.8.1956
Lot: 357343
20 øre helsagskuvert (fabr. 65) med Julemærke 1946 (2) fra Odense d. 21.12.1946 til København. Urent åbnet med revet bagklap.
Lot: 357929
75 c. og 1,50 fr. på luftpostbrev fra Paris d. 8.4.1937 til Valencia, Spanien. Åbnet af spansk borgerkrigscensur i Valencia.
Lot: 357671
10 øre Bølgelinie på reklame-tryksagskort (Dial "Ciba" tabeletter) annulleret med posthusfranko stempel uden valør i Randers d. 23.12.1933 til København. Stempel benyttet som reservestempel i juleperioden.
Lot: 357934
20/14 kop. Romanow provisorium single på anbefalet brev fra Petrograd d. 8.2.1917 til København, Danmark. Åbnet af russisk censur i Petrograd.
Lot: 357916
10 øre Bølgelinie og 40 øre Genforening på anbefalet brev fra Ullerslev d. 11.1.1922 til København.
Lot: 357470
Indisk 1/1½ anna provisorisk helsagsbrevkort brugt i Aden d. 29.5.1897 til Weimar, Tyskland.
Lot: 357682
10 øre Våben i parstykke på brev annulleret med stjernestempel SVINDINGE og sidestemplet bureau Nyborg - Svendborg T.7 d. 3.2.1899 til Åbo, Finland. Et mærke med kort hj.tak.
Lot: 357913
5 øre Fr. VIII helsagsbrevkort dateret Kyø annulleret med stjernestempel HALKJÆR og sidestemplet bureau Aalborg - Aars T.55 d. 22.10.1907 til Thisted.
Lot: 357908
15 øre Fr. IX helsagsbrevkort (fabr. 170) annulleret med pr.-stempel Allindemagle pr. Ringsted d. 12.6.1950 til Køge.
Lot: 357328
5 øre Bølgelinie i parstykke og Julemærke 1934 på reklame-brevkort (Atochinol tabeletter) fra Padborg d. 7.1.1935 til København.
Lot: 357930
5 øre Bølgelinie i parstykke på reklame-brevkort "Percaïnal salve" annulleret med brotype IIIb Dronninglund d. 15.4.1932 til København.
Lot: 357931
1 c. (par) og 5 c. på brev stemplet Ceuta d. 5.12.1925 til militæradresse i Paris, Frankrig.
Lot: 357945
2 øre Bølgelinie single på lokal tryksag fra Ringe d. 24.1.1912 til Rudme.
Lot: 357472
4 øre Bølgelinie på underfrankeret tryksags kort fra Hellerup d. 23.7.1938 til Haderslev. Udtakseret i porto med 2 øre Portomærke stemplet Haderslev d. 25.7.1938. Fold.
Lot: 357336
1 kr. Chr. X single på internationalt adressekort for pakke fra Odense d. 12.7.1926 via Den danske Pakkepostekspedition Flensburg og Basel til Zug, Schweiz.
Lot: 357712
1838. Portobrev med rammestempel T. T. Hamburg d. 4.5.1838 til Wohlen, Schweiz. Flere portopåtegninger.
Lot: 357644
25 cts., 40 cts. og 60 cts. Isabel på luftpostbrev fra Burgos d. 15.12.1937 til Stuttgart, Tyskland. Blåt censurstempel: Ejercito del Norte (Den nordlige hær) San Sebastian.
Lot: 357697
27/10 øre Provisorium single på anbefalet brev fra Kjøbenhavn B. d. 9.10.1918 til Stockholm, Sverige.
Lot: 356062
2 øre (11) og 3 øre (11) Tofarvet på anbefalet brev fra Vamdrup d. 23.2.19151 til Luzern, Schweiz. Åbnet af tysk censur i Hamburg. To mærker beklippet.
Lot: 357719