35 øre Løve på luftpostbrev annulleret med TMS Bruk Frontkjemper Frimærket/Oslo Br. d. 2.10.1943 til Frankfurt, Tyskland. Passér stemplet Ab ved den tyske censur i Berlin.

1943 - NorwayCover

35 øre Løve på luftpostbrev annulleret med TMS "Bruk Frontkjemper Frimærket"/Oslo Br. d. 2.10.1943 til Frankfurt, Tyskland. Passér stemplet "Ab" ved den tyske censur i Berlin.
Lot: 358595

10 øre Bølgelinie og Galle & Jessen Reklamesammentryk, samt 1 øre (3) og 2 øre Bølgelinie, på brev fra Skive d. 15.5.1933 til Taastrup.

1933 - Denmark6900 - Cover - RM 43, 77, 78

10 øre Bølgelinie og "Galle & Jessen" Reklamesammentryk, samt 1 øre (3) og 2 øre Bølgelinie, på brev fra Skive d. 15.5.1933 til Taastrup.
Lot: 358320

40 øre Fr. IX (Landmåler i arbejde ved Tasaq nær Kvanefjeld) dateret Dyrnæs og stemplet Narssaq d. 12.8.1966 til Tårbæk, Danmark.

1966 - Greenland3921 - Cover - 55

Lot: 358658

15 øre og 20 øre Chr. X på anbefalet brev fra Kjøbenhavn 11 d. 28.11.1919 til Schönenwerd, Schweiz.

1919 - Denmark1000 - Cover - 70, 71

Lot: 358634

5 øre Chr. X (4) på brev fra Fredericia d. 10.10.1916 til Riis pr. Aabenraa i Nordslesvig. Tysk censur fra Flensburg.

1916 - Denmark7000 - Cover - 68

Lot: 358583

40 øre Chr. X 60 år og 50 øre Chr. X (6) med perfin S.&M. på 340 øre frankeret internationalt adressekort for pakke fra firma Strøyer & Mørck A/S i København d. 3.3.1931 via Reykjavik til Olafsvik, Island. Påsat blå etiket Toldpligtig i Danmark. Et mærke med takningsskade.

1931 - Denmark1000 - Cover - Perf. S46

40 øre Chr. X 60 år og 50 øre Chr. X (6) med perfin "S.&M." på 340 øre frankeret internationalt adressekort for pakke fra firma Strøyer & Mørck A/S i København d. 3.3.1931 via Reykjavik til Olafsvik, Island. Påsat blå etiket "Toldpligtig i Danmark". Et mærke med takningsskade.
Lot: 357716

Ufrankeret feltpostbrev stemplet Lügumkloster d. 14.8.1916 til Thorn, Tyskland. På bagsiden afs.-adresse: Signalist Döebel, Signaltrupp 44a in Lügumgaard, Post Lügumkloster (Kr. Tondern) Nordschleswig.

1916 - Slesvig6240 - Cover - DAKA 107.07

Lot: 358715

18 fr. annulleret Poste aux Armees på feltpostkort fra Constantine i Algeriet i 1950'erne sendt fra medlem af den franske fremmedlegion (3/2 R.E.I.) ved feltpost nr. S.P. 878028 AFN til Zürich, Schweiz.

FranceCover

Lot: 358703

5 mk. Vikingeskib utakket i parstykke på brev fra Tallinn d. 15.11.1921 til Berlin, Tyskland.

1921 - EstoniaCover

Lot: 358270

3 kreuz. utakket på brev annulleret med nr.stempel 37 og sidestemplet Bayreuth d. 28.11.1866 til Würzburg.

1866 - German StatesCover

3 kreuz. utakket på brev annulleret med nr.stempel "37" og sidestemplet Bayreuth d. 28.11.1866 til Würzburg.
Lot: 358611

2 pts. Luftpost single på luftpostbrev fra Vigo d. 22,8,1942 via Madrid til Geneve, Schweiz - eftersendt til Basel. Spansk censur fra Vigo og åbnet af tysk censur i Berlin.

1942 - SpainCover

Lot: 357700

60 pfg. Hitler på del af adressekort for pakke fra marinesoldat i Gotenhafen d. 2.1.1945. Briefstempel under frankatur.

1945 - GermanyCover

Lot: 358613

10 øre Bølgelinie i parstykke på brev annulleret med brotype IIIb Kjøge d. 4.6.1914 til radiotelegrafist ombord på ØK-skibet M/S Jutlandia, Deutsche Kohlen Depot, Port Said, Egypten - eftersendt til ØK i Bangkok, Siam.

1914 - Denmark4600 - Cover - 65

10 øre Bølgelinie i parstykke på brev annulleret med brotype IIIb Kjøge d. 4.6.1914 til radiotelegrafist ombord på ØK-skibet M/S "Jutlandia", Deutsche Kohlen Depot, Port Said, Egypten - eftersendt til ØK i Bangkok, Siam.
Lot: 358578

25 pfg. Hindenburg (kort hj.tak) på skibsbrev annulleret Deutsch-Amerik. Seepost * Bremen - New York * /D.BREMEN N.D.L. d. 15.6.1930 til Köln, Tyskland.

1930 - GermanyCover

25 pfg. Hindenburg (kort hj.tak) på skibsbrev annulleret Deutsch-Amerik. Seepost * Bremen - New York * /"D.BREMEN N.D.L." d. 15.6.1930 til Köln, Tyskland.
Lot: 358610

Tjenestebrev med rammestempel AUS DEM BRIEFKASTEN stemplet Stadtoldendorf d. 29.12.18xx til Braunschweig.

German StatesCover

Tjenestebrev med rammestempel "AUS DEM BRIEFKASTEN" stemplet Stadtoldendorf d. 29.12.18xx til Braunschweig.
Lot: 358608

10 øre og 20 øre (par) Chr. X på ekspresbrev fra Kjøbenhavn d. 13.2.1916 til militæradresse i Altona, Tyskland. Violet stempel Kassebrev / Kjøbenhavns Brevpostkontor.

1916 - Denmark1000 - Cover - 69, 71

10 øre og 20 øre (par) Chr. X på ekspresbrev fra Kjøbenhavn d. 13.2.1916 til militæradresse i Altona, Tyskland. Violet stempel "Kassebrev / Kjøbenhavns Brevpostkontor".
Lot: 358241

5 øre Fr. VIII på brevkort annulleret med stjernestempel Farringløse og sidestemplet Ringsted d. 21.7.1908 til Lykkesholm pr. Ellested.

1908 - Denmark4100 - Cover - SK 0300

Lot: 358666

Ufrankeret krigsfangebrev fra Margate d. 23.9.1916 til britisk krigsfange fra South Lancashire Regiment i tysk krigsfangelejr i Chemnitz, Tyskland. Åbnet af britisk censur og lille rødt lejrcensurstempel: Geprüft 50 Gef. -Lager Chemnitz.

1916 - Great BritainCover

Ufrankeret krigsfangebrev fra Margate d. 23.9.1916 til britisk krigsfange fra South Lancashire Regiment i tysk krigsfangelejr i Chemnitz, Tyskland. Åbnet af britisk censur og lille rødt lejrcensurstempel: "Geprüft 50 Gef. -Lager Chemnitz".
Lot: 358598

5 øre Våben på brevkort sendt som tryksag fra Kjøbenhavn d. 30.8.1904 til London, England - opfrankeret med ½d Edward VII og eftersendt til Dover. Hj.knæk.

1904 - Denmark1000 - Cover - 35C

Lot: 358382

5 øre Tjenestemærke på cirkulære sendt som tryksag og annulleret med stjernestempel BELDRINGE og sidestemplet lapidar Nord Fyenske JB:PK: d. 23.2.1904 til Uggerslev N.F.J. (Nordfyenske Jernbaner). Sendt fra Lumby pr. Beldringe.

1904 - Denmark5482 - Cover - SK 0126

Lot: 358650

20/15 øre provisorisk helsagskuvert (fabr. 29-Kl.) opfrankeret med 20 øre Genforening og 60 øre Chr. X sendt som 100 øre frankeret anbefalet ekspresbrev fra Espergjærde d. 20.6.1921 til Sorø. Dekorativ forsendelse.

1921 - Denmark3060 - Cover - EB 39, 107, 113

Lot: 358328