1839. Tjenestebrev med fuldt indhold og stempel RATZEBURG d. 4-7-1839 til Mölln. På bagsiden laksegl fra Königl. Lauenburgische Regierung.

1839 - SlesvigCover

Lot: 358690

Lourenco Marques 20 Reis og dansk 1 øre og 4 øre Bølgelinie på brevkort (Parti fra Delagoa Bay) annulleret Kjøbenhavn d. 11.4.1908 til Vejle.

1908 - Denmark1000 - Cover - 42, 45

Lot: 358581

15 øre Luftpost, 15+5 øre og 20+5 øre Frihedsfonden på filatelistisk anbefalet 1.-flyvningebrev annulleret Grønlands Styrelse d. 2.5.1949 til Julianehaab, Grønland. Påskrevet 1 Tur med Rolf Viking København-Prestwick-Keflavik-Blue West I. Fortrykt Grønland rec.-etiket, ank.stemplet i Julianehaab d. 9.5.1949 og returneret med liniestempel: Returneres til afsenderen. Adressaten ubekendt.

1949 - Greenland1000 - Cover - 217, 299, 300

15 øre Luftpost, 15+5 øre og 20+5 øre Frihedsfonden på filatelistisk anbefalet 1.-flyvningebrev annulleret Grønlands Styrelse d. 2.5.1949 til Julianehaab, Grønland. Påskrevet "1 Tur med "Rolf Viking" København-Prestwick-Keflavik-Blue West I". Fortrykt "Grønland" rec.-etiket, ank.stemplet i Julianehaab d. 9.5.1949 og returneret med liniestempel: Returneres til afsenderen. Adressaten ubekendt.
Lot: 358653

5 øre Fr. VIII på brevkort dateret d. 22.1.1912 og annulleret med stjernestempel UHE til Ammelund pr. Vandel St.

1912 - Denmark7300 - Cover - SK 1440

Lot: 358671

180 pfg. på brevkort (Isbryderen Polarstern) annulleret med skibsstempel Deutsche Schiffspost FS Polarstern * Polarexpeditionen * d. 20.8.1984 til Reppenstedt, Tyskland. Iflg. meddelelse sendt fra pakisgrænsen mellem Grønland og Spitzbergen. Flere ekspeditionsstempler.

1984 - GreenlandCover

180 pfg. på brevkort (Isbryderen "Polarstern") annulleret med skibsstempel Deutsche Schiffspost FS Polarstern * Polarexpeditionen * d. 20.8.1984 til Reppenstedt, Tyskland. Iflg. meddelelse sendt fra pakisgrænsen mellem Grønland og Spitzbergen. Flere ekspeditionsstempler.
Lot: 358627

1 øre (5-stribe) og 2 øre (2) Bølgelinie på underfrankeret brev annulleret med stjernestempel NÆSBYHOVEDBROBY (type II) og sidestemplet Odense d. 11.2.1910 til København. Ikke udtakseret i porto.

1910 - Denmark5270 - Cover - SK 0938

Lot: 358573

Ufrankeret feltpostbrev med stumt stempel d. 28.2.1944 og Briefstempel feldpostnummer M51325 (= 14. Räumboots-Flottille R 228) stationeret ved den engelske kanal indtil juni 1944.

1944 - GermanyCover

Lot: 358365

3 zl. krigsødelæggelser i utakket parstykke på brev fra Nysa d. 23.5.1945 (fejlindstillet stempel) til Königstein i/Taunus, Tyskland. Amerikansk efterkrigscensur no. 20678.

PolandCover

Lot: 358617

3 pfg. og 6 pfg. (2) Hindenburg på brevkort (S/S Bremen) annulleret med skibsstempel Deutsch-Amerikanische Seepost / Bremen-New York * D. Bremen * d. 28.7.1937 til Heidelberg, Tyskland.

1937 - GermanyCover

3 pfg. og 6 pfg. (2) Hindenburg på brevkort (S/S "Bremen") annulleret med skibsstempel Deutsch-Amerikanische Seepost / Bremen-New York * D. Bremen * d. 28.7.1937 til Heidelberg, Tyskland.
Lot: 357914

8 øre Tofarvet ret rm. på brev annulleret med lapidar Odense Indl.KT. d. 9.2.188x til Sønderby pr. Otterup - eftersendt til Assens og returneret med påskrift: Pastor Nielsen tidligere Sønderby er afgaaet ved Døden i Horne pr. Faaborg for 1 Aar siden..

Denmark5000 - Cover - 25

8 øre Tofarvet ret rm. på brev annulleret med lapidar Odense Indl.KT. d. 9.2.188x til Sønderby pr. Otterup - eftersendt til Assens og returneret med påskrift: "Pastor Nielsen tidligere Sønderby er afgaaet ved Døden i Horne pr. Faaborg for 1 Aar siden.".
Lot: 358579

Spansk Marokko. 50 cts. MARRUECOS Provisorium single på brev fra Tanger d. 23.2.1935 til København, Danmark.

1935 - Spanish MaroccoCover

Spansk Marokko. 50 cts. "MARRUECOS" Provisorium single på brev fra Tanger d. 23.2.1935 til København, Danmark.
Lot: 358400

15 øre Chr. X og Julemærke 1921 på julekort annulleret med stjernestempel BREDSTEN til Amlund pr. Vandel St.

1921 - Denmark7182 - Cover - SK 0173

Lot: 358672

5 øre Chr. X på brevkort annulleret med stjernestempel NYBRO og sidestemplet Rønne d. 9.8.1915 til Poulsker.

1915 - Denmark3700 - Cover - SK 0928

Lot: 358663

4 din. Kroatien provisorium single på brev fra Zagreb d. 20.10.1941 til Kassel, Tyskland. Åbnet af tysk censur i Wien.

1941 - CroatiaCover

Lot: 358616

5 øre Chr. X på brevkort (Peder Skrams Mindesmærke) annulleret med brotype IIIb Vestbirk d. 2.3.1917 til Ebberup.

1917 - Denmark8753 - Cover - 68

Lot: 358677

Fiskekort - Frei-Angler-Karte - 1919 med foto stemplet Heerespolizei Grenzdetachement Aargau. Påast 2 fr. stempelmærke. Slidt.

1919 - SwitzerlandCover

Lot: 358711

2½ c. og 20 c. med perfin H&C på anbefalet brev fra firma Hirsch & Cie i Amsterdam 1915 til Meerane, Tyskland. Passér stemplet ved den tyske censur i Emmerich. Folder.

1915 - NetherlandsCover

2½ c. og 20 c. med perfin "H&C" på anbefalet brev fra firma Hirsch & Cie i Amsterdam 1915 til Meerane, Tyskland. Passér stemplet ved den tyske censur i Emmerich. Folder.
Lot: 358590

Baden. 10 pfg. (2) på brevkort fra Insel Mainau annulleret Insel Mainau Bodensee d. 18.7.1948 til Wettingen, Schweiz.

1948 - GermanyCover

Lot: 358706

4 øre og 8 øre (par) Tofarvet omv. rm. på brev fra Kjøbenhavn d. 25.4.1901 til Schondorff, Württemberg.

1901 - Denmark1000 - Cover - 23By, 25By

Lot: 358631

5 öre Oscar II på brevkort annulleret med skibsstempel Fra Sverige og sidestemplet Kjøbenhavn - Helsingør T.336 d. 4.6.1910 til Sorø, Danmark.

1910 - SwedenCover

5 öre Oscar II på brevkort annulleret med skibsstempel "Fra Sverige" og sidestemplet Kjøbenhavn - Helsingør T.336 d. 4.6.1910 til Sorø, Danmark.
Lot: 358707