4 øre og 16 øre (3) Tofarvet på 52 øre værdibrev (Indlagt 200 kr) annulleret med lapidar Kjerteminde d. 5.2.1887 via Kjøbenhavn og svensk bureau PKXP No.2-B-UTR.EXP.1 d. 6.2.1887 til Landeryd, Sverige. Ikke registreret hos Karsten Jensen.

1887 - Danmark5300 - Brev - 27, 23

Lot: 284593

1861. Portobrev med antiqua Kjerteminde d. 21.5.1861 via Nyborg og Hamburg til Arnhem, Holland. Flere transitstempler og påtegninger.

1861 - Danmark5300 - Brev

Lot: 284591

Spitsbergen 10 øre Joh. Giæver 3. udgave og 10 øre Posthorn på brevkort (Gruss vom Ewigen Eise 80.10 Grad Nord-Breite (Spitzbergen)) dateret d. 24.7.1911 og annulleret Tromsø d. 9.8.1911 til Bremen, Tyskland - eftersendt til Frankrig.

1911 - NorgeBrev - 56

Lot: 284590

25 øre V-Provisorium og 60 øre Sturlasson på luftpostbrev fra Oslo d. 17.11.1941 til Eagle Rock, USA. Åbnet af tysk censur i Frankfurt.

1941 - NorgeBrev

25 øre "V"-Provisorium og 60 øre Sturlasson på luftpostbrev fra Oslo d. 17.11.1941 til Eagle Rock, USA. Åbnet af tysk censur i Frankfurt.
Lot: 284531

5 øre Bølgelinie (2) og 20 øre Chr. X (2) på 50 øre frankeret Banegaardsbrev fra Helsingør annulleret med DSB stempel “Hi” (Hillerød) d. 20.5.1944 til Helsingør Social-Demokrat i Hillerød. Flot brev i samlevenlig størrelse.

1944 - Danmark3400 - Brev - 246, 276

Lot: 284595

5 öre Oscar II på brevkort fra Mölle d. 10.6.1907 til Haldrup pr. Bjerne, Danmark. Forsøgt flere steder med påskrift ikke Bjerre J. og stjernestempel BJERRE J. og bureaustempler Horsens - Juelsminde og Dalmose - Skjelskør.

1907 - Danmark8782 - Brev - SK 0147

5 öre Oscar II på brevkort fra Mölle d. 10.6.1907 til Haldrup pr. Bjerne, Danmark. Forsøgt flere steder med påskrift "ikke Bjerre J." og stjernestempel BJERRE J. og bureaustempler Horsens - Juelsminde og Dalmose - Skjelskør.
Lot: 282967

8 øre helsags korrespondancekort annulleret med stjernestempel STRIB og sidestemplet med lapidar bureaustempel Nyborg - Vamdrup d. 5.10.1903 til Ø. Gjesten pr. Lunderskov.

1903 - Danmark5594 - Brev - SK 1271

Lot: 284478

5 øre Chr. X Børnepostmærke på brevkort (Parti fra Kvistgaard) annulleret med violet stempel Dansk Børnepost.

DanmarkBrev

5 øre Chr. X Børnepostmærke på brevkort (Parti fra Kvistgaard) annulleret med violet stempel "Dansk Børnepost".
Lot: 284399

35 øre og 40 øre Løve på luftpost expresbrev fra Blommenholm d. 18.12.1944 til København, Danmark. Åbnet af tysk censur i Oslo. På bagsiden ank.stemplet København d. 20.12.1944.

1944 - Norge1000 - Brev

Lot: 284533

10 øre Soldaterfrimærke i 12-blok og single, samt 60 øre Chr. X på 210 kr. frankeret adressebrev for pakke på 12½ kg. fra Kjøbenhavn d. 16.4.1919 til Herning. Stempel: “På Afsenderens Risico”. Meget sjælden anvendelse af soldaterfrimærker, desværre med fedtplet i højre side.

1919 - Danmark1000 - Brev - SF 2, 84

Lot: 284594

5 öre firmafranko på tryksags-kort fra Göteborg d. 1.12.1943 til Marstal, Danmark. Dansk censur med tryksagskontrol Tilladt / U.M. / Indført og P-B.

1943 - Danmark5960 - Brev

5 öre firmafranko på tryksags-kort fra Göteborg d. 1.12.1943 til Marstal, Danmark. Dansk censur med tryksagskontrol "Tilladt / U.M. / Indført" og "P-B".
Lot: 284536

30 øre Chr. X (2) på luftpostbrev stemplet København Luftpost sn1 d. 2.6.1923 til Baden Baden, Tyskland. Eftersendt til København. Luftpoststempel “Mit Luftpost befördert Hamburg 1”. Luftposttillæg 40 øre.

1923 - Danmark1000 - Brev - 127

Lot: 284592

5 øre Bølgelinie og 30 øre Karavel på luftpost brevkort (Nakskov, Sukkerfabrikken) annulleret med skibsstempel Dansk Søpost Warnemünde-Gedser F.62 d. 8.11.1934 til Osijek, Jugoslavien.

1934 - Danmark4874 - Brev - 199, 206

Lot: 284252

5 øre Bølgelinie (uden perfin), 90 øre Fr. IX (4), 1 kr. og 2 kr. (par) Rigsvåben med to forskellige perfin G.B. på 8,65 kr. frankeret internationalt adressekort for luftpost værdipakke fra København d. 6.6.1961 til MAAG-BELUX, American Embassy, Brussel, Belgien.

1961 - Danmark1000 - Brev - Perf. G07 & G08

5 øre Bølgelinie (uden perfin), 90 øre Fr. IX (4), 1 kr. og 2 kr. (par) Rigsvåben med to forskellige perfin "G.B." på 8,65 kr. frankeret internationalt adressekort for luftpost værdipakke fra København d. 6.6.1961 til MAAG-BELUX, American Embassy, Brussel, Belgien.
Lot: 284577

15 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 149) fra København d. 15.2.1944 til Trieste, Italien. Tysk censur fra Hamburg.

1944 - Danmark1000 - Brev - EB 102

Lot: 284542

20 øre Karavel på brevkort (Dampfærgen Danmark) skrevet ombord på færgen fra Warnemünde til Gedser og annulleret med bureaustempel København - Warnemünde T.132 d. 15.11.1938 til Hamburg, Tyskland.

1938 - Danmark4874 - Brev - 204

20 øre Karavel på brevkort (Dampfærgen "Danmark") skrevet ombord på færgen fra Warnemünde til Gedser og annulleret med bureaustempel København - Warnemünde T.132 d. 15.11.1938 til Hamburg, Tyskland.
Lot: 284121

5 öre helsagsbrevkort opfrankeret med 5 öre Oscar II annulleret med bureaustempel Kjøbenhavn - Helsingborg T.420 d. 14.9.1902 og sidestemplet Fra Sverige til Doberan, Tyskland.

1902 - Sverige3000 - Brev

5 öre helsagsbrevkort opfrankeret med 5 öre Oscar II annulleret med bureaustempel Kjøbenhavn - Helsingborg T.420 d. 14.9.1902 og sidestemplet "Fra Sverige" til Doberan, Tyskland.
Lot: 284198

Ufrankeret fortrykt fältpost kort stemplet Kenntäposttikkonttori No. 4 d. 17.8.1941 til Malmö, Sverige. Violet stempel Fältpost F. Sendt fra svensk frivillig sergent 489 Hervander ved KpK 7/7945 (= 2. komp. Svenske Finlands Batallion).

1941 - FinlandBrev

Ufrankeret fortrykt fältpost kort stemplet Kenntäposttikkonttori No. 4 d. 17.8.1941 til Malmö, Sverige. Violet stempel "Fältpost F." Sendt fra svensk frivillig sergent 489 Hervander ved KpK 7/7945 (= 2. komp. Svenske Finlands Batallion).
Lot: 284568

Rejsepas udstedt af Politimesteren i Rudkjøbing Kjøbstæd og Langelands Sønder-herred for rejsende til Nakskov. Dateret Rudkjøbing d. 14.8.1840.

1840 - Danmark5900 - Diverse

Lot: 284578

Fortrykt Lykønsknings-Telegram kuvert med stjernestempel SKARRILD ca. 1920 til Skarrild.

Danmark6934 - Brev - SK 1160

Fortrykt "Lykønsknings-Telegram" kuvert med stjernestempel SKARRILD ca. 1920 til Skarrild.
Lot: 284583

20 öre Røde Kors på brev fra Stockholm d. 14.6.1945 til København, Danmark. Åbnet af dansk efterkrigscensur med violet stempel (krone)/355/Danmark.

1945 - Sverige1000 - Brev

Lot: 284537