1920 - SlesvigPostkort, Brev - 20, 23
20 pfg. og 40 pfg. Fælles udg. på anbefalet brev med postopkrævning fra Flensburg d. 17.4.1920 til Solothurn, Schweiz. God destination.
Lot: 306216
Lot: 306216
20 øre Statsradiofonien single på skibsbrev annulleret med TMS København OMK.24 / "Fra Færøerne" d. 30.4.1950 til Mølholm pr. Vejle. Smukt brev med brug af udgave med kort kurseringsperiode.
Lot: 306478
Ufrankeret brevkort med stempel Krigsfangeforsendelse og brotype IIIb stempel Krigsfangelejr No. 2 Danmark d. 8.4.1918 fra østrigsk krigsfange i lazaretlejren i Hald ved Viborg til Gmünden, Østrig.
Lot: 306233
15 øre Karavel (3) og 2 kr. Chr. X på 245 ære frankeret internationalt adressekort for pakke annulleret med særstempel Postkontoret Kbhvn's Frihavn København 8 d. 10.2.1930 via Malmö og Åbo til Viipuri, Finland. Blå pakke-etiket fra København 8 (Frihavnen).
Lot: 306490
8 sk. 1857 udg. tæt klippet og 16 sk. Krone/Scepter (defekt) på 24 sk. frankeret brev med rammestempel "Utilstrækkelig frankeret" annulleret med nr.stempel "51" og sidestemplet lapidar Odense d. 4.9.1867 via Kjøbenhavn og Sandøsund d. 5.9.1867 til Christiania.
Lot: 306472
Argentinsk luftpostbrev fra Monte Ralo 1943 til Vanløse, Danmark. Åbnet af både amerikansk og tysk censur. Ubekendt og forespurgt via Returpostkontoret med 2-sproget returetiket J. Form. Nr. 32 (2/6 22) "Flyttet hvorhen vides ikke".
Lot: 306462
15 øre Karavel på brevkort annulleret med TMS København K./"Almindelige Brevforsendeler maa ikke indeholde Penge" d. 9.8.1929 "Rest 3" til Tyskland.
Lot: 306463
40 øre posthusfranko på flygtningebrev fra Aalborg d. 27.4.1946 til Halle, Tyskland. Fra tysk flygtning med rødt stempel: FLYGTNINGELEJR Aalborg Øst III 48-09.
Lot: 306307
Udateret brev med rødt 2-sproget stempel Official Mail of the United Nations fra UNTAG-CIVPOL i Windhoek, Namibia til Totnes, England.
Lot: 306297
5 øre Våben (3) og 5 øre helsagsafklip på brev fra Kjøbenhavn III d. 10.5.1900 til Temesvar, Ungarn. Kuvert afkortet i toppen og bagklap mgl. God destination.
Lot: 306242
Ufrankeret brev fra Hellerup postalt opfrankeret med 60 øre frankostempel ved København OMK d. 3.1.1953 til Colchester, England - eftersendt til København, Danmark
Lot: 306495
Manila-mærke - formular P32 (10-68) - til Beskadiget (uforskriftsmæssigt behandlet) værdiforsendelse stemplet København d. 17.11.1976 til Aarhus. Vedhængende blyplombe.
Lot: 306497
5 øre Chr. IX på brevkort (Søminestationen, Bramsnæsvig ved Holbæk) annulleret med stjernestempel VIPPERØD og sidestemplet med bureaustempel Kjøbenhavn - Kallundborg T.168 d. 29.10.1906 til Nivaa.
Lot: 306352
40 øre Vitus Bering på brev fra Trangisvaag med svag dato d. 19.4.1945 til London, England. Åbnet af britisk censur PC90/9660.
Lot: 306482
4 sk. 1854 udg. på skibsbrev fra Kiel annulleret med svagt nr.stempel "189" og sidestemplet antiqua Dampsk: Post-Sped: No. 5 d. 10.3.1857 til Skielskiör.
Lot: 306494
20 øre (2) og 50 øre Chr. X på underfrankeret internationalt adressekort for pakke annulleret brotype IIb Aarhus d. 27.3.1924 2-4E - opfrankeret med yderligere 20 øre Chr. X (2) annulleret med brotype IIb Aarhus * d. 27.3.1924 12-4E - via Kjøbenhavn og Malmö til Bollnäs, Sverige. Påsat svensk 20 öre Lösen etiket og stemplet "Lösen 20 öre". Interessant forsendelse.
Lot: 306457
Danske Statsbaner 50 øre Fr. IX helsagsbrevkort (fabr. 379x) formular A455 sendt lokalt med brotype Vd Frederikshavn B. d. 4.4.1968. Retur som ubekendt.
Lot: 306264
1 øre, 2 øre, 3 øre og 4 øre Bølgelinie på firefarve frankeret brevkort fra Sandvig annulleret med bureaustempel Rønne - Allinge T.28 d. 20.7.1913 til Tyskland. Modtager adresse meget svag.
Lot: 306246
50 øre og 60 øre Chr. X på internationalt adressekort for pakke annulleret med håndrullestempel København 1 d. 2.2.1934 til Uppsala, Sverige. Påsat etiket: "Toldpligtig i Danmark", "Franc de droits" og dirigerings etiket "København-Malmø".
Lot: 306455
5 sts. (par), 25 cts. og 1 pta. på luftpostbrev fra Castellón d. 20.4.1938 til Hodonin, Tjekkoslovakiet. Åbnet af spansk censur i Valencia.
Lot: 306509
15 øre Chr. X helsagsbrevkort (fabr. 159) opfrankeret med 10 øre Chr. X 75 år fra København d. 17.12.1946 til Hamburg, Tyskland. Dansk efterkrigscensur (krone)/683/Danmark.
Lot: 306259