1913 - Tyskland
5 pfg. Germania på brevkort (Sultan Ahmed moske i Konstantinopel) dateret Konstantinopel og annulleret med marinestempel Kais. Deustche Marineschiffspost No. 66 d. 22.4.1913 til Graudenz, Tyskland. MSP 66 stemplet blev benyttet ombord på krydseren SMS "Dresden" under togt i Middelhavet fra april til august 1913.
Lot: 288092
DKK 200,00 |
Europa
Tyskland
Tyske Rige
Breve > Europa > Tyskland > Tyske Kolonier > Tysk post i Tyrkiet