1981 - Polen - 4800

6,90 Zl. luftpost brev med jule-udgave fra Gdynia, Polen, d. 10.12.1981 til Nykøbing F. Tilbageholdt pga. den militære undtagelsestilstand. Brevet er ikke censureret da det er afsendt før krisen i Polen. Påstemplet: NIE cenzorowarno = Ikke censureret. Bagklap mangler.

Lot: 112438
DKK 60,00