1944 - Danmark - 7000
6 pfg. Hitler på brevkort fra KZ-lejr Neuengamme dateret d. 4.12.1944 og stemplet Hamburg d. 20.12.1944 til Fredericia. Fra modstandsmand, Børge Køngerskov, som blev arresteret for jernbanesabotage i 1943. Både lejr-censur og tysk censur fra Hamburg. Rifter.
Lot: 438
Sluttet | 01-12-2019 23:59:00 |
Start bud: | DKK 1.250,00 |
Bud historik: | 0 bud |
2. verdenskrig
Breve > Danmark posthistorie > Internerende Forsendelser