1945 - Danmark - 7000
12 pfg. Hitler på fortrykt korrespondancekort fra KZ-lejr Neuengamme Arbeitslager Porta dateret d. 5.2.1945 og stemplet Porta Westfalica d. 10.2.1945 til Fredericia. Fra modstandsmand, Børge Køngerskov, som blev arresteret for jernbanesabotage i 1943. Tysk censur fra Hamburg.
Lot: 440
Sluttet | 29-10-2019 21:43:54 |
Vindende bud: | DKK 2.090,00 |
Bud historik: | 5 bud |
2. verdenskrig
Breve > Danmark posthistorie > Internerende Forsendelser