1909 - Grønland - 54, 55 - 3900
5 øre (2) og 10 øre Fr. VIII på brevkort (Grønlandsk fanger i kajak) fra Karl Chemnitz dateret Godthaab d. 11.10.1909 og stemplet Kjøbenhavn d. 27.10.1909 til Zürich, Schweiz. Befordret med S/S "Hans Egede" (4. rejse) som ankom til København d. 25.10.1909. Sjælden destination. Vedl. oplysninger om Karl Chemnitz.
Lot: 308550
Sluttet | 22-01-2020 21:05:25 |
Vindende bud: | DKK 3.630,00 |
Bud historik: | 8 bud |
Postkort > Grønland
Breve > Grønland > Posthistorie