1944 - Danmark - 7000
6 pfg. Hitler på brevkort fra KZ-lejr Neuengamme dateret d. 4.12.1944 og stemplet Hamburg d. 20.12.1944 til Fredericia. Fra modstandsmand, Børge Køngerskov, som blev arresteret for jernbanesabotage i 1943. Både lejr-censur og tysk censur fra Hamburg. Rifter.
Lot: 316495
Sluttet | 03-06-2020 21:01:10 |
Vindende bud: | DKK 1.250,00 |
Bud historik: | 1 bud |
Europa
Tyskland
Tyske Rige
Breve > Danmark posthistorie > 2. verdenskrig
Breve > Danmark posthistorie > Internerende Forsendelser