1944 - Danmark - 1000
Böhmen-Mähren 30 h. Hitler på kvittering dateret KZ-lejren Theresienstadt d. 15.6.1944 og stemplet Prag d. 8.7.1944 til København. Fra jødisk pige, Gyda Sloma, der som kun 8 årig blev arresteret af SS-Hauptscharführer Hans Vilhelm Adolf Juhl “Gestapo-Juhl” på Helsingør Banegård i oktober 1943 under flugtforsøg til Sverige.
Lot: 318232
Sluttet | 01-07-2020 21:02:05 |
Vindende bud: | DKK 1.650,00 |
Bud historik: | 6 bud |
2. verdenskrig
Breve > Danmark posthistorie > Internerende Forsendelser
Breve > Europa > Tyskland > Tyske Besættelser 1939/45