1913 - Slesvig - 6400
5 pfg. Germania på brevkort dateret (Tyske marinesoldater og neger musiker) dateret Mozambique d. 19.2.1913 stemplet Kais. Deutsche Marineschiffspost No. 11 d. 20.2.1912 til Sønderborg. Sendt fra marinesoldat ombord på krydseren SMS "Seeadler" ved Tysk Østafrika.
Lot: 322362
Sluttet | 23-09-2020 21:48:29 |
Vindende bud: | DKK 200,00 |
Bud historik: | 1 bud |
Europa
Tyskland
Tyske Kolonier
Tysk Østafrika
Breve > Slesvig > 1. Verdenskrig
Breve > Afrika > Mozambique
Postkort > Oversø