1938 - Grønland - 235 - 39112
10 øre Bølgelinie på lokalporto frankeret postkort (Inspektionsskibet "Ingolf" og "Maagen" ved Godthaab) dateret ombord på inspektionsskibet "Ingolf" ved Sukkertoppen d. 8.8.1938 og stemplet København K. d. 1.9.1938 til København. Befordret i lukket marinepostsæk med "Hans Egede" (3. rejse 1938) til København og postbehandlet ved Købmagergades postkontor som marinepost. Almindelig post fra Grønland blev behandlet ved Grønlands Styrelse før overdragelse til postvæsenet. Inspektionsskibet "Ingolf" var i 1938 udrustet som inspektionsskib ved Grønland i perioden 25.5.-29.9.1938. Meget flot forsendelse.
Lot: 324791
Sluttet | 25-11-2020 21:03:45 |
Vindende bud: | DKK 1.765,00 |
Bud historik: | 4 bud |
Postkort > Skibe
Breve > Grønland > Posthistorie