1919 - Danmark - 8000
Ufrankeret amerikansk feltpostkort dateret Brest, Frankrig og stemplet U.S. Army Post Office MPES 745 d. 20.6.1919 fra dansker Aage Dybdahl i 12th Vet. Corps til Aarhus. Maskinstempel fra Base Censor d. 31.6.1919. Skriver at han er på vej hjem til USA.
Lot: 194341
DKK 250,00 |
1. verdenskrig
Breve > Amerika > Nordamerika > USA