1915 - Danmark - 68 - 3000
5 øre Chr. X på brevkort (Undervandsbåden "Nymfen" neddykket i Storebælt d. 25.4.1915) dateret ombord på "Nymfen" og stemplet Helsingør d. 2?.7.1915 til Undervandbaadsmand Søren Sørensen ombord på Krydseren "Gejser", Brevpostkontoret København K. - eftersendt til Korsør. Sjælden forsendelse fra dansk undervandsbåd under 1. verdenskrig.
Lot: 390812
DKK 250,00 |
Breve > Danmark posthistorie > 1. verdenskrig
Postkort > Skibe