1944 - Tyskland

Ufrankeret tysk feltpostbrev med indhold dateret d. 10.6.1944 og stemplet Feldpost d. 12.6.1944 til Greifswald, Tyskland. Fra soldat ved Feldpost nr. L49809 - Paris (= 1. Kraftfahr-Kompanie 3. Fallschirmjäger-Division) stationeret i Britagne. Iflg. indhold: "Nur ganz kurz einige Zeilen. Ich weiss nicht, wann ich Wieder schreiben kann. Brief geht mit Kurier". Interessant brev fra de tyske faldskærmsstyrker som forsvarede den allierede landgang i Normandiet efter D-Dag i 1944.

Lot: 235184
DKK 300,00