1945 - Danmark - 1000
Fortrykt ufrankeret krigsfange dobbelt brevkort dateret d. 11.2.1945 stemplet 6.3.1945 via Dansk Røde Kors d. 15.3.1945 til København. Fra dansk politimand Helge Jensen i Stalag IVD Torgau. Violet lejrcensur. Ubenyttet svardel.
Lot: 242743
DKK 500,00 |
2. verdenskrig
Breve > Danmark posthistorie > Internerende Forsendelser
Breve > Danmark posthistorie > Røde kors