1952 - Danmark - 320 - 1000
20 øre Fr. IX og Julemærke 1952 på Danish Hospital Ship “Jutlandia” julekort dateret i Korea d. 7.12.1952 og stemplet i København d. 5.1.1953 til Holbæk. Sendt i marinepostsæk under ophold i Inchon, Korea under 3. togt. Meget sjældent postkort i flot kvalitet.
Lot: 112
Sluttet | 05-07-2016 21:24:28 |
Vindende bud: | DKK 2.750,00 |
Bud historik: | 8 bud |
Julemærker m.m.
Breve > Danmark posthistorie > FN Post