1928 - Grønland - 124 - 3191
10 øre Bølgelinie på lokalbrev dateret Ivigtut d. 13.9. 1928 og stemplet ved ankomsten til København d. 26.9. 1928. På bagsiden: Ivigtut Kryolithbrud. Iflg. indhold sendt med S/S “Fulton” med omtale af de 2 forulykkede amerikanske flyvere Hassell og Cramer. Spændende.
Lot: 427
Sluttet | 05-07-2016 22:32:18 |
Vindende bud: | DKK 2.750,00 |
Bud historik: | 4 bud |
Breve > Grønland > Posthistorie