1943 - Danmark - 4990
Ufrankeret fortrykt "Interneret Forsendelse" brevkort stemplet Sakskøbing d. 21.9.1943 til København. Fra menig soldat interneret på Berritsgaard pr. Sakskøbing på Lolland. Sjældent interneringssted. Kortet beskåret i venstre side.
Lot: 145327
DKK 300,00 |
2. verdenskrig
Breve > Danmark posthistorie > Internerende Forsendelser