1914 - Danmark - 68 - 1000

Spansk 10 cts. Alfonso XIII og dansk 5 øre Chr. X på blandingsfrankeret brevkort dateret Malaga d. 11.7.1914 stemplet Kjøbenhavn d. 16.7.1914 til Valborg Rump - eftersendt til Gl. Skagen. Brevkort sendt fra Kadet Kai Hammerich (1894-1963) ombord på krydseren "Heimdal" under kadettogt til Middelhavet (28.5.-1.8.1914). Togtet gik til Dartmouth, Malaga, Gibraltar, Greenock og Færøerne. Den planlagte rejse i Middelhavet blev afkortet pga. den spændte situation i Europa. Kai Hammerich blev senere ekspeditionsleder ombord på Hospitalsskibet "Jutlandia" i årene 1950-1953. Befordret i lukket marinepostsæk til Danmark.

Lot: 264447
DKK 400,00