1911 - Slesvig - 6400

5 pfg. Germania på brevkort dateret Daressalam i Tysk Østafrika stemplet Kais. Deutsche Marineschiffspost No. 11 d. 18.6.1911 til Sønderborg. Sendt fra marinesoldat ombord på krydseren SMS "Seeadler" ved Tysk Østafrika.

Lot: 264641
DKK 200,00