1944 - Norge - 1000
Ufrankeret kvittering for Røde Kors pakke dateret d. 11.2.1944 og stemplet Oranienburg d. 19.2.1944 til Dansk Røde Kors i København. Kvittering for modtageles af fødevarepakke fra Pianofabrikant Bjørn Møller (Direktør for Hornung & Møller) til norsk modstandsmand Hans J. Michelsen (SOE/Milorg) i KZ-lejren Sachsenhausen.
Lot: 271405
Sluttet | 29-10-2017 21:15:31 |
Vindende bud: | DKK 2.035,00 |
Bud historik: | 5 bud |
2. verdenskrig
Breve > Norge > 2. verdenskrig