1917 - Danmark - KK 22, 68 - 8000
5 øre helsagskorrespondancekort opfrankeret med 5 øre Chr. X dateret Internatvagten og stemplet Aarhus d. 10. 2.1917 til København. Iflg. tekst sidder afsenderen og “passer på Englænderne” dvs. den internerede britiske besætning fra ubåden E13. Interessant objekt.
Lot: 271422
DKK 600,00 |
Helsager
Korrespondancekort
Breve > Danmark posthistorie > 1. verdenskrig