1914 - Danmark - 68 - Brugt m. mærke

Krydseren "Heimdal". C. Nielsen u/no. Frankeret med 5 øre Chr. X dateret Esbjerg i maj 1914 og stemplet Kjøbenhavn d. 12.5.1914 til Marstal. Interessant forsendelse sendt fra sømand ombord på krydseren "Heimdal" i lukket marinepostsæk fra togt hvor "Heimdal" fulgte Chr. X på kongeskibet "Dannebrog" på rejse fra Esbjerg d. 6.5.1914 til Sheernees, Dover, Calais og Amsterdam og tilbage til Esbjerg d. 26.5.1914. Togtet omtalt i teksten.

Lot: 275284
Sluttet 14-01-2018 21:04:35
Winning bid: DKK 83,00
Bud historik: 2 bud