1905 - Island

8 aur Chr. IX helsagsbrevkort opfrankeret med 3 aur Chr. IX dateret ombord på S/S "Kong Trygve" og stemplet Reykjavik d. 3.7.1905 til Cöln, Tyskland. Dampskibet "Kong Trygve" fra D/S Thore forliste under orkan i Seydisfjorden d. 22.2.1907, hvor 9 mand omkom. Fold i højre side.

Lot: 278089
DKK 300,00